Śp. Maria Przybysz-Piwko

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 17 października 2016    15:39

W niedzielę, 16 października 2016 roku, odeszła do Domu Ojca śp. Maria Przybysz-Piwko - prezes i wiceprezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Markach, Członek Zarządu i Wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Św. Paweł pisał: Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. (Rz 14,7-8)

I taka właśnie była (to słowo jest teraz najtrudniejsze!) Marysia - żyła dla...  Zawsze dla...  Dla najbliższych, dla rodziny, dla przyjaciół, dla studentów, dla tych wszystkich, których Opatrzność Boża stawiała na jej drogach.  Przez dwadzieścia lat istnienia Akcji Katolickiej w Diecezji Warszawsko-Praskiej korzystaliśmy z Jej gotowości bycia dla innych także w naszym Stowarzyszeniu.

Odszedł od nas piękny, Boży człowiek. Wierna, szlachetna, po prostu - dobra jak chleb, niezastąpiona jak szklanka wody w upalne południe, uśmiechnięta, wyrozumiała... Przymiotniki można mnożyć - i ciągle będzie ich za mało, pozostanie niedosyt.

Marysia urodziła się 8 grudnia 1950 roku - zmarła 16 października 2016. Te daty także wiele mówią o planach, jakie miał wobec Niej Pan Bóg. A te plany były dla Niej zawsze ważne, pierwszoplanowe.

Od chwili powstania Parafialnego Oddziału AK w Markach, przy parafii św. Izydora, Maria była jego siłą, organizowała pracę i strukturę (była w tzw. Zespole Inicjatywnym). Pierwszy dekret mianujący Ją prezesem nosi datę 28 maja 1998 roku  - tak pozostawało do 12 marca 2008 roku; wówczas została wiceprezesem i tę funkcję pełniła do śmierci.

Z racji mianowania prezesem na poziomie parafialnym pani Maria została członkiem Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej. Do Zarządu Diecezjalnego Instytutu AK DW-P weszła na trzecią kadencję, w listopadzie 2004 roku. Pracowała w Zarządzie do końca. Przez 11 lat była członkiem, od marca 2015 roku - wiceprezesem.

Wiedzieliśmy, że jest bardzo aktywna zawodowo. Jej ścieżka pracy naukowej to przecież Instytut Języka Polskiego w Polskiej Akademii Nauk, Instytut Języka Polskiego, Zakład Fonetyki i Logopedii oraz Pomagisterskie Studium Logopedyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była Wiceprezesem Towarzystwa Kultury Języka, Przewodniczącą Polskiego Kolegium Logopedycznego, członkiem Komisji Rozwoju i Zaburzeń Mowy Komitetu Językoznawstwa PAN. wykładowcą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Pułtusku. A i tak pewnie nie wiedzieliśmy wszystkiego...

Wiedzieliśmy, że podejmuje odpowiedzialność za sprawy lokalne, samorządowe. W okresie 1998-2016 była Radną w Markach, z czego w latach 2008-2010 (trzy kolejne kadencje) przewodniczyła Radzie Miasta. Czy wiedzieliśmy wystarczająco dużo...

Wiedzieliśmy, że jest wspaniałą żona i matką, później babcią - dzieliła się z nami zwykłą radością codziennego życia rodzinnego. Patrząc na jej radość wiedzieliśmy, i co ważniejsze: widzieliśmy, że słowa Poematu o dzielnej niewieście z Księgi Przysłów (31, 10-ns) mówią o niej...

Wiedzieliśmy, że zawsze możemy liczyć na Nią, na Jej pomoc, na wnikliwą, kompetentną ocenę problemu.

Wiedzieliśmy, że każdy ma w Jej sercu swoje miejsce, którego nikim innym nie zastąpi; że jesteśmy dla niej ważni.

Wreszcie wiedzieliśmy... o Jej chorobie. Długiej, niszczącej - ale wałczyła z nią tak dzielnie, że właściwie na co dzień o tym zapominaliśmy. Onkologia, chemie, badania - były, ale Marysia była ponad tym i wydawało się, że tak będzie zawsze, że to Ona będzie górą, że zawsze zmusi swój organizm do realizowania planów, marzeń, pragnień. Że swoim dynamizmem życia i pracy zwycięży, a to najgorsze - to jeszcze nie teraz... Pan Jezus powiedział, że jednak już dość - sługo dobry i wierny wejdź do radości Twego Pana...

Wiemy... że odeszła, że brakuje nam słów, że pustka będzie bolała długo i mocno. Wiemy, że z góry się do nas uśmiecha...

Pani Mario, Pani Profesor - Marysieńko, do zobaczenia.

W Akcji mówimy, także na pożegnanie: króluj nam Chryste! Niech to królowanie - Chrystusa i Twoje z Nim będzie Twoją najpełniejszą nagrodą.

 

Członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Św. Izydora w Markach
oraz Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej

Galeria

zdjecie: 93047
fot. 1
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry