Markowianin wśród prelegentów Kongresu Międzynarodowego w Toruniu.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 28 października 2016    22:57

Szanowni Państwo, wczoraj, tj. 27. października br. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miał miejsce międzynarodowy kongres pod hasłem "Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów". Jego celem było przywrócenie pamięci bohaterom, o których często nie pamiętamy; bohaterskim Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali ludność żydowską przed zagładą.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in. dr Jarosław Szarek - prezes IPN, dr Mateusz Szpytma - zastępca prezesa IPN, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, a także Artur Rytel-Andrianik prezes Fundacji Sprawiedliwi dla Świata i jednocześnie aktywny członek Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA - na zdjęciu drugi z lewej. Nasz Kolega wraz z bratem, ks. dr. Pawłem Rytlem-Andrianikiem, Rzecznikiem Episkopatu Polski, prowadzą badania, dzięki którym powstała lista Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. W czasie konferencji opowiadali o wynikach swoich prac. Uczestnicy wydarzenia spotkali się także ze świadkami historii: p. Jadwigą Pucyk, której mama Bronisława Bednarczyk została zamordowana w 1943 r. za pomoc Żydowi oraz z p. Chavą Nissimov - Żydówką uratowaną przez rodzinę Walczaków.

W dzień poprzedzający Kongres nasz Kolega Artur Rytel-Andrianik był gościem programu Rozmowy Niedokończone w telewizji Trwam, gdzie wraz z zespołem mówił o swojej codziennej pracy, czyli o spotkaniach ze świadkami wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Rozmowy Niedokończone: https://www.youtube.com/watch?v=SE34tEy4hUo

Wystąpienie w czasie Międzynarodowego Kongresu: https://www.youtube.com/watch?v=g_fCJbHJAuY

Galeria

zdjecie: 93484
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry