Z Pustelnika na Wawel

Antoni Widomski ProMemoria

 29 listopada 2016    14:36

W latach 1921-1936 wzdłuż drogi na Wawel od ulicy Kanoniczej do bramy herbowej, na murze oporowym wmurowano słynne wawelskie cegiełki - tabliczki. Upamiętniają one akcję składania darów pieniężnych na odnowienie Zamku Królewskiego na Wawelu.
W akcje włączyły się stowarzyszenia, szkoły, cechy, znane osobistości a także anonimowi dobroczyńcy z kraju i zza granicy. Na cegiełkach widnieją nazwiska osób, nazwy miast i instytucji, które ofiarowały na cel odbudowy, równowartość kosztów jednego dnia robót konserwatorsko -budowlanych na Zamku królewskim.

Wśród ofiarodawców znalały się zakłady ceramiczne z Pustelnika.


Kurier Warszawski, 1922, nr 264, wydanie wieczorne, s. 6


W 1953 r usunięto część cegiełek, po prostu wyrzucając je na śmietnik. Ocalały te, które dzisiaj są widoczne - 788 sztuk. Pełna lista ofiarodawców znajduje się w wawelskich archiwaliach. (można ją odnaleźć w VI tomie "Źródeł do dziejów Wawelu").

Antoni Widomski
Pro-Memoria

Galeria

zdjecie: 94462
fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry