Marki oczami cyklisty - 1895 rok

Antoni Widomski ProMemoria

 1 grudnia 2016    19:01

Dwoje cyklistów, korzystając z pięknej pogody wyruszyło 17 listopada 1895 roku na wycieczkę rowerową na trasie Warszawa - Marki - Czarna Struga - Jabłonna  - Warszawa. Przejechali 48 wiorst. Opis wycieczki zamieszczony został w czasopiśmie Cyklista Nr 9 z dnia 11 (23) listopada 1895 roku.

Autor, podpisany jako Tandem, tak opisał swoje wrażenia z przejazdu przez Marki.

" .... na szosie radzymińskiej, którą wyruszyliśmy z miasta. Wprawdzie i szosa ta błotnista nie jest zbyt rozkoszną, boczne jednak ścieżki doskonale udeptane pozwalają nam na przyspieszenie tempa.

Mijamy przydrożne karczmy, których tu moc wielka i bez wypadku dojeżdżamy do Marek.

Marki od strony Warszawy, zabudowane pod rząd domami jednakowej struktury, przeznaczonemi dla użytku robotników i oficjalistów istniejącej tu wielkiej przędzalni, której gmachy oddalone nieco od drogi, imponują swemi rozmiarami, a przedstawiają widok nader monotonny, - podobne są nie do miasteczka lub osady, lecz do wielkich jakichś koszar.

Po za mostem dopiero zaczyna się większa rozmaitość; rozsiadły się tu domki dawniejszej spokojnej wioski, którą nowo powstała osada fabryczna, zepchnęła na plan drugi i przeobraziła nadając jej fizjognomię chłopka, przybranego w miejskie łachy.

Rozległą tę ciągnącą się osadę kończą liczne cegielnie, około których z trudem przemknęliśmy się po błotnistej drodze.

Po za Markami dopiero nie daje się tak odczuwać sąsiedztwo wielkiego miasta i rozpoczyna się wieś prawdziwa; znać że kończy się już tu panowanie przemysłu a rozpoczyna żywot spokojnego rolnictwa."

 Antoni Widomski

Galeria

zdjecie: 94613
fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry