Parkuj i Jedź w Markach!

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 7 grudnia 2016    14:40

Mamy dwa kolejne projekty infrastrukturalne, które uzyskają zewnętrzne dofinansowanie. Tym razem chodzi o budowę nieodpłatnych parkingów "Parkuj i Jedź", które zostaną zlokalizowane przy ul. Dużej i Sportowej (teren między komisariatem a biblioteką). W środę otrzymaliśmy informację, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Inwestycje warte 2,6 mln zł zostaną dofinansowane kwotą 2 mln zł.- W listopadzie wprowadziliśmy pierwszą strefę, czas na kolejny ruch - inwestycje dla mieszkańców, którzy wolą zostawić auto lub rower w Markach i wybrać się do stolicy komunikacją miejską. Grono zwolenników takiego rozwiązanie wzrośnie, gdy po oddaniu do użytku w przyszłym roku obwodnicy Marek zostanie udrożniona Aleja Marszałka Piłsudskiego - mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Budowa parkingów będzie finansowana z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Wykonawcę prac wybierzemy w przetargu. Zadaniem zwycięskiej firmy będzie przygotowanie projektu, a następnie wykonanie prac - już w 2017 r.

Co powstanie w obu lokalizacjach?

Przy ul. Dużej i Sportowej przewidujemy wykonanie m.in.

- odpowiednio 48 i 102 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych (w tym 2 i 3 dla osób niepełnosprawnych),

- 30 i 42 miejsc postojowych dla rowerów z wiatą wraz ze ścieżką rowerową w obrębie parkingu,

- chodnika wraz z rampami dla osób niepełnosprawnych,

- punktów ładowania samochodów elektrycznych (po 2 szt.),

- monitoringu wizyjnego,

- obiektów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, biletomaty, toalety),

- zagospodarowanie terenu zielenią, oznakowania i organizacji ruchu.

Dodatkowo przy ul. Dużej wykonana zostanie przebudowa zjazdów na parking oraz pętli autobusowej, zaś przy ul. Sportowej odwodnienie terenu.

Warto podkreślić, że skutecznością wykazały się też inne miasta z naszego powiatu. Parkingi P&R powstaną w Radzyminie/Słupnie, Wołominie, Kobyłce i Ząbkach.

- Gratuluję burmistrzom i kibicujmy sobie nawzajem przy realizacji inwestycji. Warszawa będzie poskramiała apetyt, by jak najwięcej inwestycji powstało na terenie metropolii stołecznej - podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Unijne wsparcie dla budowy parkingów P&R to kolejna dobra wiadomość dla Marek. Ostatnio otrzymaliśmy informację o dofinansowaniu wynoszącym ponad 139 tys. zł na przebudowę ul. Pomnikowej. Jesteśmy też na bardzo wysokim 18 miejscu na liście rankingowej na Mazowszu rządowego programu przebudowy dróg gminnych.  Ubiegamy się o 3 mln zł na przebudowę ul. Zagłoby i Zygmuntowskiej. Inwestycja będzie również realizowana w przyszłym roku.

Galeria

zdjecie: 94878
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry