Szosa Golgoty Polskiej 1920 r.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 18 grudnia 2016    14:54

Udokumentowany tablicami szlak przemarszu żołnierzy 85 Pułku Strzelców Wileńskich.

Będzie ich w sumie 10. Pięć w Markach i tyleż samo od Marek do Radzymińskiej Kolegiaty. W Markach zamontowano już trzy tablice, pozostałe  dwie czekają na lokalizację i zezwolenie umieszczenia w miejscach historycznie związanych z wydarzeniami Bitwy Warszawskiej.

Inicjatorem tablic jest Towarzystwo Przyjaciół Radzymina oraz Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" - przy wydatnym wsparciu finansowym Starostwa Powiatu Wołomińskiego.

Na zdjęciu zabici Polscy żołnierze przy szosie warszawskiej. W dali szosa Mark i- Radzymin oraz tory kolejki.

Żołnierski szlak to wspaniała plenerowa lekcja historii związana z miejscami autentycznych wydarzeń w naszym mieście i dalej do Radzymina. Przemierzając rowerem, jeszcze lepiej pieszo, własnymi nogami choć częściowo poznamy wysiłek i trud Wileńskich Żołnierzy.

Jak to łatwo powiedziane. Zdawać by się mogło, że tu chodzi o zrobienie przechadzki według planu, a tu trzeba przejść kilka kilometrów pod ogniem nieprzyjacielskim w odkrytym zupełnie terenie, nie dać się powstrzymać, i mieć jeszcze tyle sił, by wyrzucić z rowów strzeleckich, wpatrujących się już w Warszawę bolszewików.

Cytat  por. Zdzisława Kowalewskiego,  uczestnika  w bitwie, autora  przepięknie dokładnego opisu przemarszu Strzelców przez Marki i  dramatycznych relacji Bitwy Warszawskiej.

W ramach  uzyskania  pogłębionej  wiedzy w programie  tablic wydana jest też  książka autorstwa Mariana Ryszarda Sawickiego i Jana Wnuka pt. ,,Szlak Bojowy 85 Pułku Piechoty Strzelców Wileńskich  Marki-Radzymin". Urząd miasta Marki zakupi dla naszych mieszkańców pewną ilość wymienionego tytułu.

Szosa z Marek do Radzymina  - obficie  zroszona krwią Żołnierzy Wileńskich, określona  została w wypowiedzi Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako - Szosa Golgoty Polskiej.

I tak niech  pozostanie w naszej pamięci.

Autor tekstu: Marian Ryszard Sawicki Stow. "MPS"

Galeria

zdjecie: 95230
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry