Unijne miliony jadą na dwóch kółkach

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 19 grudnia 2016    13:26

Dostaliśmy ponad 10 mln zł na drogi rowerowe! Część inwestycji jest już w realizacji.

Marki to potęgą rowerowa - nawet jeśli to twierdzenie jest przesadzone, to niewiele. Zaraz po samochodzie jednoślad to podstawowy środek transportu dla mieszkańców. Wystarczy spojrzeć na rowerowe parkingi przy szkołach podstawowych albo przeliczyć liczbę osób, przyjeżdżających na jednośladzie na bazar przy Paderewskiego. Problem w tym, że w naszym mieście nie ma obecnie ani jednego kilometra ścieżek rowerowych zlokalizowanego przy drogach gminnych. To się zmieni i to dosyć szybko. W piątek otrzymaliśmy radosne wieści ze stolicy. Dwa wnioski o unijne dofinansowanie z udziałem naszego miasta zostały zaakceptowane. Dzięki temu powstanie niemal 10 km dróg dla rowerów. Dotacja dla Marek przekroczy 10 mln zł!

"Sieć dróg rowerowych metropolii warszawskiej utworzy korytarze transportowe zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. Będzie to doskonała alternatywa dla mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy samochodem. Rower jako codzienny środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego" - czytamy w informacji prasowej.

Wespół w zespół

Na wysokim czwartym miejscu na liście rankingowej znajduje się wniosek, którego nasze miasto jest liderem. Chodzi o budowę sieci ścieżek rowerowych na terenie Marek, Ząbek, Zielonki i Kobyłki. W jego ramach w naszym mieście powstanie 9,275 km dróg z betonu asfaltowego dla jednośladów. Oto ich planowane lokalizacje:

- od ul. Przyleśnej do węzła drogi ekspresowej S-8 "Zielonka 2"

- ul. Główna, Wesoła i Przyleśna (z modernizacją chodnika)

- ul. Sowińskiego i Sportowa wraz z budową i modernizacją chodników (tu planowany jest parking dla aut i rowerów)

- ul Szkolna od Ząbkowskiej do Al. Piłsudskiego (już w budowie, zostanie zmodernizowany także chodnik)

- budowa ciągu rowerowego wzdłuż rzeki Długiej, rozpoczynającego się w Parku Briggsów i łączącego Zielonkę z naszym miastem,

- budowa ciągu rowerowego w ul. Sosnowej i Kościuszki (który będzie łączyć się m.in. ze ścieżką przy Zygmuntowskiej i Zagłoby). Przy drodze prowadzącej od Alei Piłsudskiego na Białołękę powstaną również nowy chodnik i oświetlenie.

Z Marek do Warszawy

Drugi projekt, który otrzyma unijne dofinansowanie, jest realizowany wspólnie z Ząbkami i Warszawą.  Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Radzymińskiej, która połączy ścieżki rowerowe budowane wzdłuż obwodnicy Marek ze ścieżką rowerową w Warszawie, która kończy się obecnie w okolicach hipermarketu budowlanego OBI. To liczące 5,3 km połączenie umożliwi przejazd rowerem z Radzymina aż do stacji Warszawa Wileńska. W naszym przypadku chodzi o budowę krótkiego odcinka wzdłuż Alei Piłsudskiego - od obwodnicy Marek do granic Ząbek (0,6 km). W tym przypadku kwota dofinansowania wyniesie 0,35 mln zł.

- Ogromnie się cieszę, że otrzymaliśmy unijne pieniądze na realizację inwestycji, które będą przydatne dla wielu markowian. Dziękuję naszemu wydziałowi planowania i rozwoju, który włożył wiele wysiłku w przygotowanie dokumentacji, a także naszym samorządowym partnerom z Kobyłki, Ząbek, Zielonki i Warszawy. Wymierne efekty wspólnych prac już niedługo będzie mogli zobaczyć - podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

Galeria

zdjecie: 95247
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry