Markowianie na Jasnej Górze.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 3 lutego 2017    18:57

Mieszkańcy Marek na Jasnej Górze. W tle dzwony odlane w 1912 r. w ludwisarni S. Czerniewicza w Markach - Pustelniku. Z lewej "Paweł Pustelnik", pośrodku "Maryja". Częstochowa 2.02.2017 r.

Szanowni Państwo,

2 lutego 2017 r. odbyła się autokarowa, samorządowa pielgrzymka do Częstochowy. Tego dnia już po raz 12, władze samorządowe naszego miasta wraz z mieszkańcami Marek, odnowili przed obliczem cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - akt zawierzenia miasta Marki Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, Matki Jasnogórskiej.

Tuż po południu w jasnogórskiej kaplicy rozpoczęła się uroczysta Msza św. w której uczestniczyły władze samorządowe naszego miasta, a także mieszkańcy Marek oraz ks. proboszcz parafii św. Izydora Kazimierz Sztajerwald.

Po uroczystości pielgrzymi udali się na miejsce, gdzie w lutym 2016 r. odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą odlanie dzwonów jasnogórskich w ludwisarni Stanisława Czerniewicza w Markach - Pustelniku w 1912 r.

Tablica znajduje się na bastionie Ojca Augustyna Kordeckiego. Tablica została ufundowana dzięki hojności i ofiarności mieszkańców naszego miasta i jest pamiątką, która po wsze czasy będzie przypominała pielgrzymującym na Jasną Górę o tym szczególnym wydarzeniu sprzed ponad 100 lat. Następnie udano się bezpośrednio pod dzwonnicę, na której zawieszone są mareckie dzwony "Maryja" i "Paweł Pustelnik". Zrobiono pamiątkowe zdjęcie. W pielgrzymce wzięło udział ponad 50 mieszkańców Marek.

Krótkie video można zobaczyć klikając TUTAJ

Galeria

zdjecie: 96593
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry