Zmieni się otoczenie Pomnika X Powieszonych

Paweł Pniewski UMMarki

 8 lutego 2017    13:28

Ogłosiliśmy przetarg na przebudowę historycznego miejsca pamięci.

To będzie połączenie miejsca pamięci z miejscem edukacji i spacerów. Tak samorząd Marek przebuduje teren obok pomnika Dziesięciu Powieszonych, zlokalizowanego przy Al. Piłsudskiego i ul. Paderewskiego i położonego nieopodal miejskiego targowiska. Miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na wykonanie prac, które nadadzą temu miejscu nowy blask. Nowe otoczenie otrzymało nazwę Skwer Pamięci Narodowej.


- Pamiętamy o przyszłości, pamiętamy też o historii. Liczymy, że po przebudowie oraz uspokojeniu ruchu w Alei Piłsudskiego będzie to jedno z miejsc spotkań ? nie tylko z okazji świąt narodowych - uważa Jacek Orych, burmistrz Marek.


Kluczowym elementem Skweru Pamięci Narodowej pozostaje pomnik, przypominający o zbrodni dokonanej w październiku 1942 r., gdy m.in. w Markach, w odwecie za akcję Armii Krajowej, powieszono więźniów Pawiaka. Do niego będą prowadzić nowe chodniki, w tym jeden imitujący tory kolejki wąskotorowej, która do 1974 roku kursowała wzdłuż Alei Piłsudskiego tuż przy skwerze. Wokół skweru powstanie ścieżka mineralno-żywiczna.


Na tyłach pomnika powstaną pergola oraz mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. Znajdą się tam trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego "Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości". Całość uzupełnią oświetlenie i drewniane ławki na podmurówce.


Wykonawcy mają czas na przygotowanie ofert do 23 lutego br. O wyborze zwycięzcy przetargu zdecydują cena i okres gwarancji. Na wykonanie prac będzie mieć czas do 8 września br.


Galeria

zdjecie: 96709
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry