1883 - Rok po Nowym Jorku, 20 lat przed Warszawą

Antoni Widomski Historykalia

 12 listopada 2007    10:11

?Rok po Nowym Jorku, 20 lat przed Warszawą? - w ten opisowy sposób w ZEW - T SA przypominają o początkach energetyki na Mazowszu.
Wszystko zaczęło się w 1883 roku, gdy przybysze z Anglii - bracia Briggs - założyli w Markach przędzalnię. Nikt pewnie by dziś o tym nie pamiętał, gdyby nie to, że Anglicy najzwyczajniej w świecie zapalili w fabryce żarówkę. I przeszli do historii właśnie dlatego, że zrobili to jako pierwsi. Oświetlenie elektryczne w przędzalni Briggsów uznawane jest dziś oficjalnie za początek energetyki na Mazowszu.
Przed I wojną światową Anglicy dysponowali już jedną z najnowocześniejszych na Mazowszu elektrowni. Jej moc wynosiła 1565 kW. Pracowała w niej jedna turbina parowa i jedna maszyna parowa - obydwie na węgiel. Elektrownia wytwarzała prąd trójfazowy o napięciu 220V i 500V.

Źródło: http://www.fzpep.com.pl/pracodawca/10_03/mazowsze.htm

Opracował: Antoni Widomski

Galeria

zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry