Władysław i Antonia Pilars

Antoni Widomski Historykalia

 19 października 2007    16:55

pila0004.jpgW książce Zbigniewa Paciorka - Marki dzieje, tradycja, kultura - na stronie 235 przeczytałem:

"We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują również pochodzace z poczatków XX w. organy i ambona oraz wykonany w 1902 r. skarbiec ufundowany przez Władysława i Antoninę z Baronów Oer małżonków Pilars."

012-184-01.jpg

Kim byli fundatorzy? Dlaczego wybrali kościół w Markach?

Pierwszy ślad

aw-8791.jpg

(Źródło: Księga adresowa przemysłu fabrycznego w Królestwie Polskiem na rok 1904)

Wiemy już, że Władysław Pilars był właścicielem fabryki w Strudze. Ale okazuje się, że to nie wszystko. Kolejny ślad prowadzi do Opatówka.

pila0001.jpg

Władysław Pilars de Pilar (1874-1952) urodził się 3 marca 1874 r. w Opatówku jako syn Edwarda Gustawa Pilarsa, buchaltera w fabryce sukna G.A. Fidlera i Ewy Grzankowskiej.

Władysław Pilars de Pilar był profesorem literatury na Uniwersytecie Warszawskim, wiceprezesem Towarzystwa Poetyckiego i wiceprezesem Towarzystwa Szekspirowskiego.

pila0003aw.jpg

Był poetą, autorem Tragedii - poematu napisanego heksametrem poświęconego Napoleonowi. Starannie wydana książka z ilustracjami Zygmunta Grabowskiego ukazała się w 1927 r. Poemat został wydany także w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

pila0004.jpg

Inne utwory Władysława Pilars de Pilara to: Symfonia Bałtyku - napisana wierszem w języku polskim, francuskim i angielskim.
W nocie autorskiej zamieszczonej w Tragedii znajduje się informacja o kolejnych książkach przygotowanych do wydania: Życie dla sztuki i poemat dramatyczny Augustus, którego akcja dzieje się w III w. n.e. w Imperium Rzymskim.

Pilars poślubił Antonię Frelin von Oer (1872-1946), która była damą dworu księżniczki meklemburskiej - Marii Antoniny, kuzynki cara Mikołaja II. W 1915 r. otrzymał nobilitację od cara Mikołaja II jako Baron Pilars de Pilar.
Władysław odziedziczył fabrykę i wioskę Struga pod Warszawą.
Po spaleniu fabryki w Warszawie przez rewolucjonistów w 1906 r. rodzina Władysława wyjechała do Niemiec.
On sam pozostał w Polsce. Zmarł 22 listopada 1952 r. w Chorzowie.

(Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku)

Opracował: Antoni Widomski

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry