Prelekcja patriotyczno-historyczna w Szkole Podstawowej nr 1 w Markach.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 7 kwietnia 2017    09:20

Szanowni Państwo,

W dniu 1 marca br. w gościnnych progach szkoły podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Markach, motocykliści biorący udział w I Międzynarodowym Rajdzie Motocyklowym Warszawa - Monte Cassino na zaproszenie dyrektora tej placówki Pani Danuty Pazikowskiej -  przeprowadzili prelekcję historyczną dot. tego wydarzenia.

Na wypełnionej po brzegi przez dzieci sali gimnastycznej szkoły uczestnicy rajdu wprowadzili motocykl, który przejechał całą liczącą ok. 5.500 km trasę rajdu.

Trwające przeszło godzinę lekcyjną spotkanie podzielono na trzy części. W pierwszej uczestnicy rajdu korzystając z rzutnika opowiedzieli o genezie i celach rajdu, dokumentując swoją wyprawę zdjęciami i filmami.

Uczestnicy rajdu podkreślali w swoich wypowiedziach, że zasadniczym celem Rajdu było i jest zachowanie pamięci o bohaterskich czynach żołnierzy polskich z II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ich dowódcy gen. Władysława Andersa. Naszą inicjatywą - mówili: chcemy - po latach - oddać im hołd. Jego wyrazem były składane wieńce, palone znicze i wygłaszane prelekcje w miejscach walk II Korpusu z wojskami niemieckimi, a także na grobach żołnierzy polskich poległych w tych bojach o wyzwolenie, Bolonii, Ankony, Loreto i innych miejscowości położonych na terenie Włoch.

Absolwent, a później nauczyciel historii tej najstarszej mareckiej placówki oświatowej - Zbigniew Paciorek, podkreślił, że idea rajdu wpisuje się w szeroko pojętą politykę historyczną oraz ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, które upamiętniają wielu wiernych żołnierzy Rzeczypospolitej, walczących o jej wolność w okresie II Wojny Światowej.

Krzysztof Banaś, (trzeci od prawej), który wraz ze swoją małżonką Dorotą (druga od prawej) na motocyklu przemierzyli całą trasę rajdu, podzielił się z dziećmi swoimi wrażeniami z tej wyprawy i zadeklamował  swój wiersz poświęcony żołnierzom II Korpusu pt.  "Orły z Monte Cassino".

ORŁY Z MONTE CASSINO

Z nieludzkiej ziemi ruszyły orły biało-czerwone

Z Wilna, ze Lwowa, dywizja karpacka, kresowa

w wolność ich oczy były utkwione,

w miłości do stolicy, Ojczyzny, do Boga.

Ruszyły oddziały, anielski ich orszak prowadził,

dzieci znad Warty, Niemna i Wisły

biedni, zmęczeni, aczkolwiek Bogiem silni, duchem bogaci

idą nieugięci, nieustraszeni spod butów tryskają złote iskry.

A dokąd to idą dzielni chłopcy?

Gdzież im tak spieszno do zaszczytów, chwały?

Idą w otchłań do miejsc im obcych

walczyć o wolność o alpejskie skały.

W słońcu i w deszczu, zimnem i wiatrem jak batem smagani

do przodu, do boju, do wolności

choćby na boso, choćby na chwile dojdziem nasza Pani,

chodź ból rozpiera tętnice od wbijanych gwoździ

nie odpuścimy tyle w nas złości.

To my szaleńcy co im nie straszne właściwie nic

we wrześniu byliśmy wielcy, dziś potężni i będziem bić.

I załopotał sztandar biało-czerwony na skałach

wśród huku wystrzałów i dymu

to polski żołnierz niezwyciężony otworzył drogę do Rzymu.

Niech nikt się nie waży, patrząc dziś na te krzyże mówić, że niepotrzebnie,

że może wysiłek był marny.

Dla tych co tu zostali na Sąd Boży, honorem było iść wyżej i zdobyć więcej,

bo polski żołnierz najwyżej chwały jest warty.

Pochylcie głowy by oddać im cześć!

O tych, którym tu  zabrzmiał ostatni capstrzyk,

niemiecki ołów ich zwalił z nóg,

pamięć w sercach będziemy nieść,

 tak nam dopomóż Bóg.

Dariusz Chmielewski - komandor rajdu - opowiedział o przygotowaniach do wyprawy 35 motocyklistów od strony logistycznej. Jednak głos mu się trochę łamał kiedy mówił o przeżyciach jakich doznał podczas wręczenia Panu Prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie podczas obchodów rocznicowych w dniu 18 maj 2016 r. na Monte Cassino przez jego córkę Klaudię ( również uczestniczkę rajdu) - kamizelki rajdowej.

W drugiej części spotkania dzieci zadawały pytania dot. Rajdu jego przebiegu, przygód, sprawowania się motocykli na trasie itp.

W trzeciej dzieci mogły zbliżyć się do motocykla, wsiąść na niego, przymierzyć kask, usłyszeć pracę silnika. Na koniec rozdano dzieciom biorącym udział w tej nietypowej lekcji historii pamiątkowe nalepki z logo rajdu.

W spotkaniu z dziećmi udział wzięli: Dariusz Chmielewski  - komandor rajdu, Krzysztof  Banaś - wicekomandor rajdu, Zbigniew Paciorek - uczestnik rajdu i prezes Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA", które było organizatorem I Międzynarodowego Rajdu Warszawa - Monte Cassino oraz przygotowuję się do II Rajdu.

Na zakończenie spotkania Pani dyrektor szkoły Danuta Pazikowska w ramach podziękowania, zaprosiła prelegentów na smakowity, dwudaniowy obiad serwowany w szkolnej stołówce, za który bardzo dziękujemy.

Informujemy, iż jest możliwość przeprowadzenia prelekcji w innych szkołach po wcześniejszym umówieniu się z komandorem Rajdu - Dariuszem Chmielewskim. Tel. 509-032-707.

 

Galeria

zdjecie: 98972
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry