Demonstracja w Markach

Antoni Widomski ProMemoria

 1 lipca 2017    20:01

Wczoraj, koło południa, tłum bezrobotnych zgromadził się przed urzędem gminy ...Wydarzenia miały miejsce w dniu 22 lutego 1931 roku, w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego lat 1929-1933. Działająca nielegalnie Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, wspierając strajki robotnicze organizowała manifestacje.

Jedną z nich był "marsz głodnych" zorganizowany w Markach w dniu 22 lutego 1931 roku. Podczas starcia z policją ciężko rannny został Czesław Bojanowski, sekretarz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran.

Wydarzenia w Markach upamiętniała tablica na budynku w którym mieściła i nadal mieści się apteka.


Tablica widoczna jest na fotografii z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.Nie dotarłem dotychczas do żadnych informacji o treści napisu na tej tablicy. Odczytanie z posiadanych fotografii nie jest możliwe. Dlatego zwracam się z prośbą do mieszkańców Marek - czy ktoś posiada fotografię z której można odczytać treść napisu?

Jest to także część historii naszego miasta.

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

zdjecie: 99443
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry