Uczestnicy Rajdu Monte Cassino na prelekcji w Dąbrówce.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 3 maja 2017    13:36

Uczestnicy I Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego Warszawa-Monte Cassino na prelekcji w Publicznym Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce pow. Wołomiński.

Na zaproszenie dyrektora tej placówki Pani dr Anety Stańczak (na zdjęciu druga z lewej) motocykliści przeprowadzili prelekcję historyczną dot. tego wydarzenia. Trwające godzinę lekcyjną spotkanie podzielono na trzy części. W pierwszej uczestnicy rajdu korzystając z rzutnika opowiedzieli o genezie i celach rajdu, dokumentując swoją wyprawę zdjęciami i filmami.

Uczestnicy rajdu podkreślali w swoich wypowiedziach, że zasadniczym celem Rajdu było i jest zachowanie pamięci o bohaterskich czynach żołnierzy polskich z II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ich dowódcy gen. Władysława Andersa. Naszą inicjatywą - mówili: chcemy - po latach - oddać im hołd. Jego wyrazem były składane wieńce, palone znicze i wygłaszane prelekcje w miejscach walk II Korpusu z wojskami niemieckimi, a także na grobach żołnierzy polskich poległych w tych bojach o wyzwolenie, Bolonii, Ankony, Loreto i innych miejscowości położonych na terenie Włoch.

Zbigniew Paciorek - uczestnik Rajdu podkreślił, że idea rajdu wpisuje się w szeroko pojętą politykę historyczną oraz ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, które upamiętniają wielu wiernych żołnierzy Rzeczypospolitej, walczących o jej wolność w okresie II Wojny Światowej.

Na wypełnionej przez gimnazjalistów z Dąbrówki sali gimnastycznej szkoły uczestnicy rajdu wprowadzili motocykl, który przejechał całą liczącą ok. 5.500 km trasę rajdu.

Krzysztof Banaś, który wraz ze swoją małżonką Dorotą na motocyklu przemierzyli całą trasę rajdu, podzielił się z młodzieżą swoimi wrażeniami z tej wyprawy i zadeklamował  swój wiersz poświęcony żołnierzom II Korpusu pt.  "Orły z Monte Cassino". Link do wiersza

Dariusz Chmielewski - komandor rajdu - opowiedział o przygotowaniach do wyprawy 35 motocyklistów od strony logistycznej. W swoim wystąpieniu akcentował przeżycia wzruszenia jakich doznał podczas wręczenia Panu Prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie podczas obchodów rocznicowych w dniu 18 maj 2016 r. na Monte Cassino przez jego córkę Klaudię (również uczestniczkę rajdu) - kamizelki rajdowej.

W drugiej części spotkania dzieci zadawały pytania dot. Rajdu jego przebiegu, przygód, sprawowania się motocykli na trasie itp.

Na koniec tej jakże innej lekcji historii, przeprowadzono wśród licznie zebranej rzeszy gimnazjalistów konkurs historyczny związany z tematyka Rajdu. Trzy najlepsze odpowiedzi zostały nagrodzone koszulkami z logo rajdu.

Na koniec spotkania młodzież dzieci mogła zbliżyć się do motocykla, wsiąść na niego, przymierzyć kask, usłyszeć pracę silnika, zrobić pamiątkowe zdjęcia.

W spotkaniu z młodzieżą z Dąbrówki udział wzięli: Dariusz Chmielewski  - komandor rajdu, Krzysztof  Banaś - wicekomandor rajdu, Zbigniew Paciorek - uczestnik rajdu i prezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, które było organizatorem I Międzynarodowego Rajdu Warszawa - Monte Cassino oraz przygotowuję się do II Rajdu.

Na zakończenie spotkania Pani dyrektor szkoły dr Aneta Stańczak serdecznie podziękowała prelegentom za tą niespotykaną, wyjątkową lekcję historii i życzyła motocyklistom Szerokiej Drogi w II Międzynarodowy Rajdzie Warszawa - Monte Cassino.

Informujemy, iż jest możliwość przeprowadzenia prelekcji w innych szkołach po wcześniejszym umówieniu się z komandorem Rajdu - Dariuszem Chmielewskim. Tel. 509-032-707.

Tekst: Zbigniew Paciorek

Foto: Dariusz Chmielewski

Galeria

zdjecie: 99711
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry