Bezpłatna mammografia i cytologia

Piotr Matusiak UMMarki

 22 czerwca 2009    14:55

min.jpgUrząd Miasta w Markach i Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
zaprasza na badania do nowoczesnego cytomammobusu ustawionego w Markach na terenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "KARDIO-MED" przy ulicy Sportowej 3 22 czerwca - 26 czerwca w godzinach 10:30 do 18:00Mammografia i cytologia umożliwia wykrycie choroby we wczesnym stadium
dając szanse na życie i zdrowie.
Jeśli masz 50-69 lat, bezpłatną mammografię możesz wykonać co 2 lata.
Jeśli masz 25-59 lat, bezpłatną cytologię możesz wykonać co 3 lata.

Prosimy o przyniesienie ze sobą dowodu osobistego

Zadbaj o swoje zdrowie, pomyśl o sobie i swojej rodzinie!
Nie odkładaj tego na później, teraz możesz zrobić badania blisko domu----------------------------------------------------------------------------------------------
Kiedy ostatnio robiłaś badanie cytologiczne?
Niestety kobiety nie dbają o swoje zdrowie, zawsze wydaje im się, że są sprawy ważniejsze : dzieci, mąż, praca, dom.
Kiedy już decydują się na badanie – często jest już za późno.
Wcześnie wykrytego raka szyjki macicy można wyleczyć!Warto przełamać strach i wstyd! ?
Pomyśl o swoich dzieciach, mężu, rodzicach, rodzeństwie.

Jesteś im potrzebna?
Polki błędnie myślą, że rak to choroba uwarunkowana genetycznie, że dotyczy tylko starszych kobiet. Kierując się wstydem i obawami rezygnują z badań profilaktycznych. Zmiana takiego nastawienia pomogłaby uniknąć wielu tragedii.
Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet, który każdego roku wykrywany jest u około 4 tysięcy Polek, niestety około 2 tysiące nich umiera, najczęściej z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.
W 2008 roku tylko około 18% kobiet zamieszkałych na Mazowszu wykonało profilaktyczne badanie cytologiczne.Które kobiety chorują najczęściej? ?
Rak szyjki macicy może dotyczyć każdej kobiety a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem już od 30 roku życia. Najczęściej chorują kobiety, które przez wiele lat nie poddawały się badaniom cytologicznym. Połowa chorych na ten nowotwór nigdy nie miała pobranego wymazu cytologicznego. Gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu wykonano takie badanie, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o 40%! Udowodniono, że ryzyko tego nowotworu u kobiet 50-letnich, które regularnie wykonywały badania cytologiczne – jest bardzo niskie.
Częściej od innych narażone są te kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe, często zmieniają partnerów płciowych, kilkakrotnie rodziły, szczególnie w młodym wieku, dłużej niż 4 lata stosowały doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne, palą papierosy, przechodziły częste wirusowe i bakteryjne zakażenia pochwy.
Jednym z istotnych czynników ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus), które przenoszone jest głównie na drodze płciowej.


Jak długo rozwija się choroba i jakie są objawy? ?
Rak szyjki macicy rozwija się przez około 5-12 lat, w tym czasie za pomocą badania cytologicznego, możemy w obrębie szyjki macicy stwierdzić patologiczne zmiany, nazywane stanami przedrakowymi.
Należy podkreślić fakt, że na wczesnych etapach rozwoju rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów klinicznych, a jedynym sygnałem choroby jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego!
Wystąpienie objawów takich jak: upławy, krwawienia kontaktowe czy ból świadczą o tym, że choroba jest już zaawansowana a jej wyleczenie będzie trudne, czasem wręcz niemożliwe.

Co to jest badanie cytologiczne? ?
Cytologia, wymaz/rozmaz cytologiczny, wszystkie te określenia odnoszą się do badania, które polega na założeniu wziernika do pochwy i pobraniu przez ginekologa lub położną wymazu cytologicznego. Za pomocą specjalnej szczoteczki przenosi się komórki z szyjki macicy na szkiełko i utrwala. Następnie specjalista /cytotechnik lub patolog ocenia znajdujące się w rozmazie komórki oglądając je przez mikroskop.
Na badanie należy zgłosić się co najmniej 2 dni po miesiączce. Na 48 godzin przed badaniem nie należy wykonywać płukania pochwy ani używać żadnych leków dopochwowych, a na 24 godziny przed badaniem zrezygnować ze współżycia płciowego.
Pobranie wymazu jest niebolesne, bezpieczne i trwa kilka minut.
Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metoda profilaktyki raka szyjki macicy. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania dla Polek pomiędzy 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu trzech ostatnich lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Więcej informacji uzyskasz na stronie www.profilaktykaraka.coi.waw.pl
Oraz pod numerami telefonów :
022-546 -31-03
022-546-29-92
022-546-31-12


Autor: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w województwie mazowieckim.

--------------------------------------------------------------------------------------------

„ „to nie moda, to mądrość”
Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia badania wszystkim kobietom w Polsce pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały wykonanego badania mammograficznego w ramach ubezpieczenia NFZ.

„Co to są badania przesiewowe?

Badania przesiewowe (skryningowe) raka piersi wykonuje się u kobiet bez objawów choroby w celu wykrycia małych, niewyczuwalnych zmian.
„Czuję się zdrowa, ale chcę mieć pewn

„Co to jest mammografia i jakie daje korzyści?


Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótkotrwałe uczucie dyskomfortu. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi – jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala na uwidocznienie małych zmian rakowych, zanim staną się wyczuwalne przez lekarza lub samą kobietę.

„Czy mammografia jest bezpieczna?

Eksperci są zgodni, że dawka promieniowania otrzymana w czasie mammografii jest niska.„Czy konieczne jest regularne powtarzanie mammografii?

Pierwsza mammografia służy jako punkt odniesienia. Regularne wykonywanie pozwala upewnić się, że tkanka pozostaje niezmieniona.
„Świadomość stanu Twoich piersi łącznie z regularnie wykonywaną mammografią to najlepsza metoda na wczesne wykrycie raka piersi.

Jakie jest postępowanie w przypadku nieprawidłowego wyniku mammografii?


Niektóre kobiety są wzywane ponownie, ponieważ wykonana mammografia sugeruje potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań. Nie każda nieprawidłowa mammografia oznacza zmianę nowotworową. U większości kobiet dodatkowe badania wykażą, że nie ma powodów do obaw, a więc po dwóch latach zostaną one zaproszone na kolejne badania.

„Gdzie się udać na badanie piersi?

Wykaz ośrodków wykonujących bezpłatne badania mammograficzne uzyskają Państwo na stronie: www.profilaktykaraka.coi.waw.pl lub pod numerami telefonów: (22) 546 31 02, (22) 546 31 11

Jeśli niepokoi Cię cokolwiek związanego z Twoimi piersiami skontaktuj się ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty.


Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry