Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o bitwie pod Monte Cassino

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 10 maja 2017    16:01

 Szanowni Państwo,

zakończył się konkurs wiedzy o bitwie pod Monte Cassino ogłoszony w związku z organizowanym przez Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" II Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Warszawa - Monte Cassino.

W dniu dzisiejszym, tj. 10 maja 2017 r. komisja konkursowa w składzie: komandor Rajdu - Dariusz Chmielewski, kwatermistrz Rajdu Artur-Rytel Andrianik, Ewa Michalak - skarbnik Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" wylosowała spośród nadesłanych odpowiedzi 3 zwycięzców. I tak:

Koszulkę II Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Warszawa - Monte Cassino otrzymuje Pan Jacek Ł.

Historyczną koszulkę I Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Warszawa - Monte Cassino otrzymuje Pani Grażyna K.

Czapeczkę Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Warszawa - Monte Cassino otrzymuje Pan Piotr E.

Zwycięzcom gratulujemy szczęścia, a wszystkim tym, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

Poniżej pytania konkursowe i prawidłowe odpowiedzi.

1.     Proszę podać miejsce i dokładną datę urodzin oraz śmierci dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa

Gen. Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 w Błoniu koło Kutna, zmarł 12 maja 1970 w Londynie.

2.     Jeden z mieszkańców Marek brał udział w kampanii włoskiej, przeszedł cały  szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim, za co został  odznaczony orderami  polskimi i angielskimi? Proszę podać Jego imię i nazwisko? 

Pan Marian Wiśniewski.

3.     Żywą maskotką żołnierzy 2 Korpusu był niedźwiedź brunatny, oswojony podczas pobytu i szkolenia w Iranie. Proszę podać imię tego niedźwiedzia i  wymienić przynajmniej jedną miejscowość w Polsce i za granicą,  gdzie znajduje się jego pomnik? 

Ten niedźwiedź, to Wojtek. Pomnik niedźwiedzia znajduje się m.in. w Krakowie w parku im. Henryka Jordana. Za granicą pomnik niedźwiedzia Wojtka można znaleźć np. w Edynburgu (Szkocja).

Galeria

zdjecie: 99993
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry