Maria Curie-Skłodowska w Markach

Antoni Widomski Historykalia

 16 września 2009    07:19

Wszystko wskazuje na to, że Maria Skłodowska, jako kilkuletnia dziewczynka spędzała wakacje w Markach a jej rodzice mieli tu swój domek. Taką informację zamieściła Susan Quinn w książce Marie Curie: a life."Skłodowscy mieli rozlicznych krewnych i przyjaciół, u których znajdowali gościnę w czasie wakacji. W Markach na północny wschód od Warszawy mieszkali dziadkowie Boguscy i Skłodowscy mieli tam - wspólnie z ciotką Lucią, siostrą Bronisławy i jej mężem - mały domek."*

Książkę Susan Quin przełożyła na język polski Anna Soszyńska wydało wydawnictwo Pruszyński i S-ka w Warszawie. Jak podkreśla wydawca w notce biograficznej:

"Ta nowa - żywa i pełna - opowieść o życiu noblistki powstała dzięki penetracji licznych archiwów i dotarciu do nie udostępnianych do tej pory źródeł; doskonale uzupełnia napisaną przez Ewę Curie hagiograficzną biografię, która  ... nigdy nie ukazała się w języku polskim w całości!"

Gdzie mieszkali Boguscy i gdzie Skłodowscy mieli mieli w Markach swój mały domek? Oto jest pytanie. Zapraszam do dalszych poszukiwań.
Książka Susan Quinn, Życie Marii Curie, dostępna jest w naszej miejskiej bibliotece.

Antoni Widomski

*Susan Quinn, Życie Marii Curie, s. 38.

Galeria

fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry