14 listopada 2007 20:40
Patriotyzm ma dzisiaj wiele znaczeń i tak naprawdę odbierany jest przez każdego z osobna w indywidualny spodób. Człowiek ma swój własny, wykreowany wizerunek tej wartości.
Z biegiem czasu kryterie patriotyzmu ulegały radykalnym zmianom. Z początku patriotą był człowiek biorący udział w bitwach, czy innych wyprawach rycerskich. Oczywiście w parze z tą wartością szła wtedy w nierozłącznym szyku wiara chrześcijańska. W czasach nowożytnej historii patriotyzm wyrażany był, braniem udziału w powstaniach i odbudową państwa poprzez ?pracę organiczą? lub ?pracę u podstaw?. W czasach okupacji hitlerowskiej młodzi patrioci organizowali akcje sabotażowe, szkolili się do walki i przeprowadzali działania zbrojne. W dzisiejszych czasach na szczęście nie ma zapotrzebowania na zakładanie nielegalnych formacji do wyrażenia swojej miłości do ojczyzny. Więc czym w dzisiejszych czasach powinien charakteryzować sie polski patriota?
09 listopada 2007 roku 51 Warszawska Drużyna Harcerska przeprowadziła w Markach ankietę na temat patriotyzmu. Pojawiły się w niej takie pytania jak ?Czy jest pan/pani patriotą/ką??, ?czy zna pan/pani hymn narodowy?, lub ?czy posiada pan/pani flagę narodową i wyiwesza ją w święta narodowe??. Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane. Niektórzy czuli się patriotami nie posiadając flagi narodowej, lub nie znając hymnu polskiego, inni zaś oświadczyli, że wywieszają flagę w święta narodowe, biorą udział w uroczystościach związanych na przykład z Dniem Odzyskania Niepodległości i znają cztery zwrotki hymnu, lecz wogóle nie czują się patriotami. Wyniki i przeanalizowanie ankiet nasuneło nam - harcerzom pewien temat do przemyślenia i przedyskutowania. Zastanawialiśmy się, jak kilkunastoletni harcerz, lub kilkunastolenia harcerka może wyrażać swój patriotyzm, nie mając jeszcze prawa do głosowania, czy płacenia podatków. Tak naprawdę robią to co tydzień, przychodząc na zbiórki w mundurach z wyszytymi polskimi barwami na piersi. Pewne poszanowanie do tradycji i historii, o których uczymy się będąc harcerzem, stając na baczność podczas hymnu narodowego, wciągając flagę państwową na maszt podczas trwania obozów, również jest pewnym wyznacznikiem patriotyzmu.
Akcja ?Graj w BIAŁO-CZERWONE? organizowana przez Hufiec Warszawa Praga-Północ im. Wigierczyków, czyli przez harcerzy z Marek, Białołęki, Targówka i Pragi, była wspaniałą okazją do zrozumienia czym w dzisiejszych czasach może być patriotyzm. Cała akcja polegała na zachęcaniu ludzi do ustawienia się, tak aby za pomocą białych i czerwonych kartonów utworzyć wielką flagę państwową o wymiarach 7m x 10m. Taki happening odbył się 10 listopada w Markach przy Zespole Szkół nr 5 im. Prymasa Tysiąclecia. Tam za pośrednictwem 51 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i przy pomocy uczniów szkoły podstawowej ułożona zostałą właśnie taka ogromna flaga. Podobne wydarzenie miało miejsce w parku bródnowskim i na warszawskiej Pradze przy pomniku ?Czterech Śpiących?. Łącznie w całej akcji wzięło udział około 200 harcerzy i około 1000 mieszkańców Warszawy i Marek. Akcja cieszyła się zainteresowaniem i zadowoleniem ze strony przechodniów, dzieci i młodzieży. W dniach 10-11 listopada nad głowami Warszawiaków powiewały barwy biało ? czerwone, tak jak w 1918 roku. Ta harcerska akcja miała na celu rozbudzenie dumy i świadomości społeczeństwa o dokonaniach naszych przodków. Uczestnicy akcji pokazali reszcie społeczeństwa, że zarówno wsród ludzi starszych, młodzieży, jak i dzieci istnieje tak ważna wartość jaką jest patriotyzm.
dh Piotr Sztompke
Magdalena Farna 19 stycznia 2009 14:48
Extra dzięki za pomoc jesteście super buzki
Ędward Ącki 11 marca 2009 10:10
Super...;)
Olcia M.... 23 marca 2009 21:55
Trochę długie ale dzięki:P:)
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa