9 października 2009 15:39
Projekty techniczne są, zezwolenia na prace także - a wciąż większość miasta nie jest podłączona do kanalizacji sanitarnej. Kiedy zostanie zakończony proces skanalizowania Marek?
Mareckie ścieki są odprowadzane w większości do warszawskiej sieci sanitarnej - reszta trafia do przydomowych szamb, z których jest później wywożona beczkowozami. Własnej oczyszczalni miasto nie posiada. Ostateczny projekt zakłada, że ścieki z Marek będą trafiać do oczyszczalni Czajka na Białołęce.
- Prace przygotowawcze dla wybudowania systemu kanalizacji prowadzono w Markach od 2000 r. W latach 2002-06 opracowane zostały projekty techniczne oraz pozyskano stosowne decyzje administracyjne dla 90% przedsięwzięcia. Przygotowano także studium wykonalności - twierdził rok temu Zbigniew Maksym z Wodociągu Mareckiego, który będzie realizował projekt i zarządzał kanalizacją. Co się zmieniło przez ten rok?
Obecny projekt kanalizacji w Markach obejmuje obszar całego miasta i kompleksowo rozwiązuje problem kanalizacji sanitarnej w mieście. W jej ramach zamierza się wybudować ok. 155 km sieci kanalizacyjnej wraz z niezbędnymi pompowniami sieciowymi.
- W ramach projektu zostaną zbudowane kanały sanitarne w ulicach, pompownie sieciowe z przewodami tłocznymi oraz inne elementy sieci, tj. odgałęzienia boczne (przyłącza do posesji - w części od kanału w ulicy do granic posesji, a także ciśnieniowe elementy systemu - przewody tłoczne od przewodu w ulicy do pompowni przydomowej na posesji). Kanalizację przewidziano dla tych obszarów miasta, dla których można było spełnić wymóg dofinansowania z Funduszu Spójności, czyli współczynnik koncentracji co najmniej 120 mieszkańców na kilometr kanału - mówi inżynier Zbigniew Maksym, kierownik Wodociągu Mareckiego. - Z wyjątkiem obszaru miasta na północ od ul. Granicznej, dla którego projektowanie i pozyskanie pozwolenia na budowę zakończy się w grudniu br., posiadamy konieczne dla realizacji dokumenty (decyzja środowiskowa dla całego projektu, dokumentacja projektowa, przetargowa, pozwolenia na budowę). W marcu 2009 r. złożono do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie projektu z Funduszu Spójności. Wniosek jest na etapie oceny - zakończenia należy oczekiwać już wkrótce. Pozytywna ocena i weryfikacja przez Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego otwiera drogę do podpisania umowy o dofinansowaniu i ogłoszenia przetargu na wykonawstwo robót.
- Podłączenie z siecią stołecznego MPWiK jest u zbiegu ul. Radzymińskiej z ul. Bystrą. W ul. Bystrej zlokalizowany jest kolektor D2,5 m, do którego wpięliśmy się ze swoim kolektorem - mówi Zbigniew Maksym.
Łącznie marecka kanalizacja ma kosztować ponad 202 miliony złotych netto, ponad połowa kosztów będzie pochodziła z funduszy unijnych, reszta to wkład własny miasta i pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Koszty wkładu własnego poniosą mieszkańcy w bieżących opłatach za odbiór ścieków. To i tak będzie taniej, niż wywóz szambiarkami. Spłata zobowiązań na budowę zostanie rozłożona na 20 lat - mówi Zbigniew Maksym.
Przewidywany termin zakończenia wszystkich prac to grudzień 2012 roku.
(wt), bk
Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.
Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - BYCHOWSKI - strony internetowe www.avn.pl
@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048
grzegorz kowalczyk 27 października 2009 23:11
Czy ktoś wie: czy opublikowano gdzieś mapkę (ew. opis) terenów, na których przewidziano budowę kanalizacji? (Wymagane 120 mieszkańców/1 km kanału).
Wiktor Tomoń 6 listopada 2009 14:38
Panie Grzegorzu- proszę o kontakt na wiktor.tomon@gazetaecho.pl , podeślę Panu materiały, jakie otrzymaliśmy z Wodociągów.
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa