Kanalizacja Marek postępuje - Echo Podwarszawskie nr 16

Krzysztof Bychowski

 9 października 2009    15:39

Projekty techniczne są, zezwolenia na prace także - a wciąż większość miasta nie jest podłączona do kanalizacji sanitarnej. Kiedy zostanie zakończony proces skanalizowania Marek?

Mareckie ścieki są odprowadzane w większości do warszawskiej sieci sanitarnej - reszta trafia do przydomowych szamb, z których jest później wywożona beczkowozami. Własnej oczyszczalni miasto nie posiada. Ostateczny projekt zakłada, że ścieki z Marek będą trafiać do oczyszczalni Czajka na Białołęce.

- Prace przygotowawcze dla wybudowania systemu kanalizacji prowadzono w Markach od 2000 r. W latach 2002-06 opracowane zostały projekty techniczne oraz pozyskano stosowne decyzje administracyjne dla 90% przedsięwzięcia. Przygotowano także studium wykonalności - twierdził rok temu Zbigniew Maksym z Wodociągu Mareckiego, który będzie realizował projekt i zarządzał kanalizacją. Co się zmieniło przez ten rok?

Obecny projekt kanalizacji w Markach obejmuje obszar całego miasta i kompleksowo rozwiązuje problem kanalizacji sanitarnej w mieście. W jej ramach zamierza się wybudować ok. 155 km sieci kanalizacyjnej wraz z niezbędnymi pompowniami sieciowymi.

- W ramach projektu zostaną zbudowane kanały sanitarne w ulicach, pompownie sieciowe z przewodami tłocznymi oraz inne elementy sieci, tj. odgałęzienia boczne (przyłącza do posesji - w części od kanału w ulicy do granic posesji, a także ciśnieniowe elementy systemu - przewody tłoczne od przewodu w ulicy do pompowni przydomowej na posesji). Kanalizację przewidziano dla tych obszarów miasta, dla których można było spełnić wymóg dofinansowania z Funduszu Spójności, czyli współczynnik koncentracji co najmniej 120 mieszkańców na kilometr kanału - mówi inżynier Zbigniew Maksym, kierownik Wodociągu Mareckiego. - Z wyjątkiem obszaru miasta na północ od ul. Granicznej, dla którego projektowanie i pozyskanie pozwolenia na budowę zakończy się w grudniu br., posiadamy konieczne dla realizacji dokumenty (decyzja środowiskowa dla całego projektu, dokumentacja projektowa, przetargowa, pozwolenia na budowę). W marcu 2009 r. złożono do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie projektu z Funduszu Spójności. Wniosek jest na etapie oceny - zakończenia należy oczekiwać już wkrótce. Pozytywna ocena i weryfikacja przez Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego otwiera drogę do podpisania umowy o dofinansowaniu i ogłoszenia przetargu na wykonawstwo robót.

- Podłączenie z siecią stołecznego MPWiK jest u zbiegu ul. Radzymińskiej z ul. Bystrą. W ul. Bystrej zlokalizowany jest kolektor D2,5 m, do którego wpięliśmy się ze swoim kolektorem - mówi Zbigniew Maksym.

Łącznie marecka kanalizacja ma kosztować ponad 202 miliony złotych netto, ponad połowa kosztów będzie pochodziła z funduszy unijnych, reszta to wkład własny miasta i pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Koszty wkładu własnego poniosą mieszkańcy w bieżących opłatach za odbiór ścieków. To i tak będzie taniej, niż wywóz szambiarkami. Spłata zobowiązań na budowę zostanie rozłożona na 20 lat - mówi Zbigniew Maksym.

Przewidywany termin zakończenia wszystkich prac to grudzień 2012 roku.

(wt), bkEcho Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Hala dla szkoły, szansa dla miasta
- Wraki pod oknami
- Niewybuchy w Zielonce
- Kanalizacja Marek postępuje
- Gminny fotoradar
- Pacjenci nie ucierpią?
- Wysyp wysypisk
- Za wysokie progi
- Piwo zamiast biletu
- Samochody jeszcze w tym roku...

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry