2 czerwca 2020    07:29

Temat uchwały określającej wymogi dla raportu o stanie gminy zdominował majowe posiedzenie Komisji Rewizyjnej w Markach. Ostatecznie sprawę trzeba było przenieść na kolejne spotkanie.

Do końca maja burmistrzowie zobowiązani są przedstawić radom gmin „Raport o stanie gminy”. Przy okazji publikacji ubiegłorocznej wersji dokumentu przez Burmistrza Marek zwróciłem uwagę, że brakuje w nim podstawowych kwestii – analizy finansów gminy oraz informacji o stanie spółek komunalnych. Zapowiedziałem też, że razem z klubem radnych MWS przygotujemy projekt uchwały określającej szczegółowe wymagania. Złożyliśmy go kilka miesięcy temu LINK, a niedawno trafił do Komisji Rewizyjnej.

Podczas obrad komisji rozmawialiśmy o projekcie długo, a główną osią dyskusji była kwestia zawarcia w raporcie informacji o stanie finansów spółek komunalnych. Burmistrz uważa, że w raporcie powinny być zawarte dane ze sprawozdania finansowego, a te zgodnie z prawem może być zatwierdzone nawet pod koniec czerwca (podczas gdy raport należy przekazać radnym do 31 maja). W mojej ocenie wystarczyłyby bieżące informacje z adnotacją, że zostały opracowane na dany dzień i nie były weryfikowane w procedurze przewidzianej dla sprawozdania finansowego. Z całą pewnością lepiej podać takie informacje niż żadne.

Spółki komunalne przejmują coraz więcej z zadań samorządów. Widać to zwłaszcza na przykładzie Marek. Wodociąg Marecki sp. z o.o. obsługuje kilka tysięcy klientów oraz zarządza i rozwija w sumie setkami kilometrów sieci (wodociągowej i kanalizacyjnej) z kolei spółka Mareckie Inwestycje Miejskie sp. z o.o. zarządza kilkoma budynkami (w tym MCER-em) oraz akademią piłkarską. Raport jest przygotowywany nie tylko dla radnych, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Dokument powinien w sposób kompleksowy, ale też przystępny pokazywać sytuację mareckiego samorządu. Bez informacji z miejskich spółek będzie tam pokazany tylko ułamek rzeczywistości. A cały dokument, mimo ogromu pracy jaki włożą w niego urzędnicy będzie bezużyteczny.

Ponieważ w planie były już kolejne komisje, a dyskusja nad projektem uchwały nawet nie zbliżała się do końca poprosiłem o przeniesienie tego punktu obrad na kolejne posiedzenie Komisji Rewizyjnej. Mam nadzieję, że wtedy uda mi się przekonać radnych o konieczności zawarcia w raporcie danych ze spółek komunalnych.

 

tekst ukazał się na portalu wwl24.info

Galeria

zdjecie: 129234
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry