Cegły z mareckich cegielni na warszawskim Śródmieściu

Tomasz Paciorek

 1 sierpnia 2023    22:34

Wczoraj po południu (31.07.2023 r.) dostaliśmy informację od pewnej internautki, (R.L), że w Warszawie przy ul. Przechodniej 2 - nieopodal Parku Saskiego - zauważyła na placu budowy cegły z logotypem przedwojennych, mareckich cegielni.

Dziś już byliśmy tam na miejscu. Przy Parku Saskim, na warszawskim Śródmieściu, a dokładnie przy ul. Przechodniej 2, trwa adaptacja miejskiego terenu. Odsłonięte zostały fundamenty dawnej kamienicy, pobudowanej na przełomie XIX i XX w.

Większość widocznej do dziś podziemnej konstrukcji została wyłożona z cegieł pochodzących z mareckich cegielni - w tym z cegielni żydowskiego przedsiębiorcy Szulima Halbera, który swoje zakłady miał przed wojną w Markach i Pustelniku.

Trochę więcej informacji na temat wspomnianej wyżej cegielni kliknij TUTAJ

W wolnej chwili zachęcam Państwa do odwiedzenia warszawskiego Śródmieścia oraz zapoznania się z historią przedwojennych, mareckich cegielni.

Bardzo dziękuję Pani R.L. za czujność historyczną oraz za przekazanie informacji o mareckich cegłach.

Jednocześnie zwracam się do Państwa z apelem. Bardzo proszę o przekazywanie wszelkich informacji związanych z artefaktami dotyczącymi Marek. Kolekcjonujemy je, zbieramy, staramy się zachować od zniszczenia i zapomnienia. Tel. 501-550-416. E-mail. tpaciorek@wp.pl

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Paciorek

Galeria

zdjecie: 131568
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry