Cegły z przedwojennej, mareckiej cegielni na warszawskim Mokotowie

Tomasz Paciorek

 15 sierpnia 2023    15:04

 

Dla niektórych to zwyczajny gruz... Dla nas to cegły związane z historią naszego miasta.

Tym razem dostaliśmy informację od Pana Sławomira S. o cegłach z sygnaturą przedwojennej, mareckiej cegielni na warszawskim Mokotowie. Wczoraj zgłoszenie. Dziś już cegły są w Markach.

Cegła z napisem "MARKI GR". Nie mamy takiej w swojej kolekcji. Najprawdopodobniej pochodzi z cegielni Szulima Halbera, przedwojennego właściciela kilku zakładów ceramicznych w przedwojennych Markach. O tej cegielni możesz przeczytać klikając TUTAJ

Jeszcze raz dziękujemy Panu Sławomirowi S. za czujność historyczną. Jednocześnie zwracam się do Państwa z apelem. Bardzo proszę o przekazywanie wszelkich informacji związanych z artefaktami dotyczącymi Marek. Kolekcjonujemy je, zbieramy, staramy się zachować od zniszczenia i zapomnienia.

Tel. 501-550-416. E-mail. tpaciorek@wp.pl

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Paciorek

Uwaga! Po zgłoszeniach od internautów oraz po sprawdzeniu dokumentacji archiwalnej okazuję się, że znalezione cegły nie pochodzą z cegielni mareckiej lecz z cegielni, która funkcjonowała na początku XX w. w Markach Grójeckich. Miejscowość znajduje się w gminie Góra Kalwaria, powiat piaseczyński, woj. mazowieckie. 

Dziękujemy wszystkim pasjonatom historii i internautom za zainteresowanie się tematem. 

Galeria

zdjecie: 131581
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry