Odeszła od nas Pani Wanda Jędrysiak

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 28 września 2023    06:59

Zmarła Pani Wanda Jędrysiak z domu Kostrzewa. Była ostatnim świadkiem największej w czasie niemieckiej okupacji Marek zbrodni, kiedy w lesie na Kruczku w dniu 30 lipca 1944 r. rozstrzelano ok. 50 mieszkańców Marek, Pustelnika, Strugi, Zielonki.

Była to zemsta wojsk niemieckich za zbrojne akcje żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków” Marki VII Obwodu „Obroża”, prowadzone w czasie akcji „Burza”, w wyniku których zostało zabitych i rannych kilku żołnierzy niemieckich.

Od wielu lat Pani Wanda wraz z rodziną w dniu 30 lipca brała udział w uroczystościach upamiętniających te dramatyczne wydarzenia z dziejów okupacji niemieckiej Marek. Opowiadała o nich łamiącym się, drżącym głosem, bowiem z jej najbliższej rodziny w tej bestialskiej egzekucji zginął ojciec Marian Kostrzewa lat 44, siostra Genowefa lat 21 oraz brat Ryszard lat 17.  (Wywiad z Panią Wandą z 2020 r. w 77 rocznicę zbrodni na Kruczku kliknij TUTAJ)

Jeszcze w dniu 30 lipca tego roku Pani Wanda była z nami. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 29 września (piątek) o godz. 14.00 Mszą św. sprawowaną w intencji zmarłej  Ś.P. Wandy Jędrysiak w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze. Po Mszy św. wyprowadzenie ciała na miejscowy cmentarz parafialny.

Pani Wando zostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci.

Galeria

zdjecie: 131637
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry