19 grudnia 2023    10:09

Prelekcja w CAF3.

 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią15.12.2023 r. o godz. 18:00 w Centrum Aktywności Fabryczna 3 odbyło się comiesięczne spotkanie z pasjonatami lokalnej historii.

Spotkania organizowane są cyklicznie przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Marki-Pustelnik- Struga, w każdy trzeci piątek miesiąca.

Tym razem wykład dotyczył funkcjonowania jednej z największych w Królestwie Polskim ludwisarni działającej na początku XX wieku przy ul. Lipowej 10 w Markach-Pustelniku.

Z tej odlewni pochodzą m.ni. słynne dzwony „Maryja” i „Paweł Pustelnik” - odlane w 1912 r. Dzwony do dnia dzisiejszego zawieszone są na żeliwnej konstrukcji dzwonnicy na Jasnej Górze w Częstochowie.

Mieszkańcy Marek w Częstochowie. Od lewej na dzwonnicy: dzwon "Paweł Pustelnik", w środku "Maryja".

 

Pod koniec prelekcji każdy z uczestników spotkania otrzymał symboliczny prezent – bożonarodzeniową bombkę w kształcie dzwonka 

Zapraszamy na kolejne spotkanie 19 stycznia 2024 r. Tym razem porozmawiamy o dawnej fabryce FOC POLMO w Markach. Tytuł: „Była taka fabryka…”

Foto: CAF3, archiwum własne

Galeria

zdjecie: 131766
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry