"Preludium dla Ciurlionisa" - warsztaty plastyczne w MOK

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 28 stycznia 2011    07:29

ciurlionis-mkMarecki Ośrodek Kultury, ul. Fabryczna 2,  Marki serdecznie zaprasza artystów plastyków i amatorów oraz studentów i młodzież szkół ponadpodstawowych na WARSZTATY PLASTYCZNE "PRELUDIUM DLA ČIURLIONISA" w dniach 5-6 lutego 2011 w godz. 11.00-14.00.
Nasz projekt pragniemy zrealizować z okazji zbliżającej się setnej rocznicy śmierci najwybitniejszego litewskiego malarza i kompozytora Mikołaja Konstantego Čiurlionisa. Ten wielki artysta jest nam, mieszkańcom Marek szczególnie bliski, albowiem ostatni rok życia spędził w sanatorium "Czerwony Dwór" w Pustelniku, dziś Marki ul. Kasztanowa 21, gdzie zmarł 11 kwietnia 1911 roku. Ciurlionis blisko dziesięć lat przebywał w Polsce w Warszawie, gdzie studiował i tworzył. Miał w naszym kraju wielu serdecznych i pomocnych przyjaciół. Zostawił po sobie bogatą spuściznę malarską i kompozytorską, stawiającą go wśród najwybitniejszych twórców swojej epoki. Krótkie i naznaczone rozterkami życie czyni go jednym z tych tragicznych artystów, którzy miłość do sztuki przypłacili przedwczesnym odejściem. Żył tylko 36 lat. Čiurlionis pragnął, by jego sztuka pozostała inspiracją dla kolejnych pokoleń.

UCZCIJMY 100. ROCZNICĘ ŚMIERCI MALARZA I KOMPOZYTORA M. K. ČIURLIONISA

Program warsztatów:

- Przybliżenie postaci M. K. Čiurlionisa - krótki wykład z prezentacją poprowadzi artysta plastyk Luiza Wojciechowska-Konopka.

- Obrazy malowane przez uczestników warsztatów inspirowane muzyką M. K. Čiurlionisa w technikach pastel, akwarela i technikach mieszanych. Zapewniamy materiały malarskie.

- Prezentacja prac uczestników warsztatów odbędzie się w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Wernisaż wystawy "PRELUDIUM DLA ČIURLIONISA" planujemy 2 kwietnia 2011 roku w sobotę o godz. 16.00.

- Organizatorzy zapewniają oprawę prac oraz ich zwrot po zakończeniu wystawy.

- Osoby zainteresowane naszym zaproszeniem prosimy o telefoniczne zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach (22 781 14 06).

- Zapraszamy na obszerną stronę poświęconą Čiurlionisowi zamieszczoną na serwerze Mareckiego Ośrodka Kultury.

DYREKTOR
Mareckiego Ośrodka Kultury
Krystyna Klimecka


ciurlionis-mk

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry