Kornel Makuszyński patronem Szkoły Podstawowej nr 1

Krzysztof Bychowski SP1

 5 czerwca 2008    15:11

Dnia 30.05.08 w Szkole Podstawowej nr 1 w Markach odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Jej patronem został Kornel Makuszyński ? autor literatury dla dzieci i młodzieży.
O godzinie 9.30 uczniowie klas I-VI (ubrani na galowo, wyróżniający się granatowymi mundurkami) przemaszerowali ulicami miasta ze szkoły do kościoła św. Izydora w Markach. Tu odbyła się uroczysta Msza św., w której uczestniczyli zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice. Chór szkoły pod kierunkiem p. Bożeny Suwały oraz p. Sławomir Łagocki wraz z instrumentalistami uświetnili całą ceremonię mszy. Swoim śpiewem i grą zwrócili uwagę nie tylko gości, ale również uczniów. W czasie mszy ksiądz proboszcz poświęcił sztandar szkoły, który Radni Miasta przenieśli wraz z uczniami do budynku szkoły. Sztandar został ufundowany przez Społeczność Marecką. Pani Dyrektor Anna Jusińska oraz uczniowie podziękowali księdzu proboszczowi za pięknie poprowadzoną mszę świętą oraz za podniosłą ceremonię poświęcenia sztandaru.


Oficjalna część uroczystości odbyła się na placu przed głównym wejściem do szkoły. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Jusińska. Przywitała przybyłych gości: Burmistrza Miasta Marki p. J. Werczyńskiego, przewodniczącą Rady Miasta p. M. Przybysz-Piwko, Radnych Miasta, Pracowników Urzędu Miasta i Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, byłych Dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 1, Rodziców zasłużonych dla placówki, uczniów oraz wszystkich gości, wśród których znalazł się? p. Kazimierz Tarnas, reżyser filmów powstałych na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego


Następnie Burmistrz Marek dokonał symbolicznego przekazania sztandaru na ręce pani Dyrektor Jusińskiej. Wyraził także radość, że ostatnia szkoła w Markach ma już swojego patrona i może szczycić się tak trafnym wyborem. Gospodarze klas złożyli ślubowanie na sztandar szkoły przyrzekając, iż godnie będą reprezentowali imię nowego patrona. W następnej kolejności głos zabrała p. Przybysz-Piwko, odczytała Uchwałę Rady Miasta nadającą Szkole Podstawowej nr 1 imię Kornela Makuszyńskiego. Życzyła wszystkim by wzorowali się na maksymach przyświecających jego twórczości, a są nimi dobro, radość, uśmiech bez którego dzień jest stracony.
Były dyrektor SP1 p. Zbigniew Paciorek, znawca historii Marek, przybliżył obecnym dzieje Szkoły nr 1. Pani Dyrektor Jusińska w swoim wystąpieniu wyraziła zadowolenie z wyboru tego właśnie patrona słowami: ?Szanowny Panie Kornelu, witaj w naszych sercach i progach?.


Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie przez Burmistrza, Dyrekcję SP1 oraz byłych jej dyrektorów : p. B. Dąbrowskiego, p. J. Puściana, p. T. Skłodowskiego, p. U. Dzięcioł, p. G. Pietrzak, p. Z. Paciorka, p. Z. Habzdę, p. J. Daszkiewicz tablicy pamiątkowej, na której widniał cytat ? Droga ku szczytom jest celem człowieka?, Na zakończenie chór odśpiewał hymn szkoły specjalnie napisany na tę okazję (słowa p. Jolanta Daszkiewicz, muzyka p. Bożena Suwała).


Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych gości do zwiedzenia wystawy prac i dekoracji przygotowanych przez uczniów i nauczycieli szkoły. Każde z trzech pięter szkoły przedstawiało różnych bohaterów prozy Kornela Makuszyńskiego, a wśród nich min. Koziołka Matołka, Basię, Adama Cisowskiego i wielu innych. Uczniowie rozdawali gościom gazetkę szkolną przygotowaną specjalnie na tę uroczystość. Goście mogli swoje życzenia i podziękowania wpisywać do księgi pamiątkowej. W ich opinii nauczyciele oraz uczniowie włożyli ogrom pracy w przygotowanie tej uroczystości.


Ostatnia część uroczystości ? artystyczna, odbyła się na sali gimnastycznej. Wszystkie występy związane były z twórczością patrona szkoły. Na uwagę zasługiwała prezentacja multimedialna dotycząca życia i ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego. Przed przedstawieniem głos zabrała pani wizytator Zofia Tolak i odczytała list od Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla uczniów i nauczycieli z przesłaniem o kształtowaniu szlachetnych postaw według wskazówek patrona.

Po zakończeniu uroczystości p. Dyrektor zaprosiła wszystkich gości na okolicznościowym poczęstunkiem ufundowanym przez Społeczność Marek.


Tego samego dnia dla wszystkich uczniów szkoły w godz. 16-20 odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Rada Rodziców zorganizowała dla nich wiele atrakcji min. : zamek dmuchany, zjeżdżalnie, trampolinę, batut, boxer i tor do jazdy quadem. Głodni mogli posilić się przy grillu lub w kawiarence. W organizacje włączyli się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Marek.


Dyrekcja Szkoły wraz z Radą Rodziców zaprosili do zabawy klowna oraz Dj?a, którzy umilali czas publiczności. Odbył się pokaz miłośników Gwiezdnych Wojen ? S.W.A.T, karate, a także występ iluzjonisty.

Grażyna Pietrzak
Nauczyciel SP1

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry