Inauguracja nowego roku k.o i nadanie imienia MOK w Markach

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 6 września 2011    15:27

2011-09-11 tl inauguracjaBURMISTRZ MIASTA MARKI, RADA MIASTA MARKI i MARECKI OŚRODEK KULTURY im. Tadeusza Lużyńskiego zapraszają w niedzielę 11 września 2011 roku o godz. 17.00 na INAUGURACJĘ NOWEGO ROKU KULTURALNEGO 2011/2012. W programie: uroczysta proklamacja uchwały Rady Miasta Marki nadającej IMIĘ TADEUSZA LUŻYŃSKIEGO (1934-2010) Mareckiemu Ośrodkowi Kultury, "BARWY MUZYKI" - koncert uświetniający uroczystość oraz otwarcie retrospektywnej WYSTAWY OBRAZÓW artysty plastyka TADEUSZA LUŻYŃSKIEGO i spotkanie towarzyskie przy lampce wina.


Nota biograficzna patrona Mareckiego Ośrodka Kultury:

luzynski okragTadeusz Lużyński (1934 - 2010) urodził się w Wysokiej na ziemi radomskiej.
Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w1964 roku w pracowni znakomitego artysty i pedagoga prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawiał malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito). Autor wspaniałych martwych natur i pejzaży, w tym mareckich, a także prac o charakterze sakralnym - także dla mareckich kościołów. Od 1988 roku należał do grupy "Rosomak", z którą uczestniczył w 19 wystawach. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych między innymi w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury oraz licznych plenerach malarskich.
Tadeusz Lużyński to nie tylko wysoko ceniony malarz o dużym dorobku artystycznym: to również pedagog i społecznik, działał i pracował również w Markach. W Mareckim Ośrodku Kultury przez kilka lat prowadził warsztaty i zajęcia plastyczne, bardzo chętnie udzielał konsultacji - nie tylko plastykom amatorom, nigdy nie odmawiał pomocy przy przygotowaniu prac do ekspozycji i współpracy przy aranżacji wielu wystaw w galerii.
Był radnym miasta Marki i przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Działał w Związku Polskich Artystów Plastyków pełniąc różne funkcje społecznie - między innymi był delegatem na ogólnopolskim zjeździe Związku Polskich Artystów Plastyków w 2006 roku oraz był w składzie sądu koleżeńskiego. W Markach mieszkał od 1966 roku.

2011-09-11 tl inauguracja

Galeria

fot. 1
fot. 2

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry