Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Zespole Szkół Nr 2

Michał Suchecki SP5 ZS2

 14 lutego 2006    22:25

Uroczystym rozdaniem nagród i koncertem laureatów zakończył się w piątek 10.02.2006 r. organizowany w Zespole Szkoł Nr 2 im Prymasa Tysiąclecia w Markach I Międzyszkolny Koncert Kolęd i Pastorałek "Jeszcze Cię Jezu nie zna świat cały".

Konkurs okazał się wspaniałą imprezą integrującą okoliczne szkoły, wydobywającą na światło dzienne muzyczne, wokalne talenty drzemiące w uczniach naszych szkół.

Polskie kolędy i pastorałki mają w sobie coś szczególnego: tkliwość, żar uczuć, atmosferę ciepła i serdeczności. A jeśli do tego dodamy czyste, dziecięce głosy, to coś naprawdę chwyta za serce i wzrusza. Szczególną atmosferę Konkursu zgodnie podkreślają członkowie jury, wychowawcy, opiekunowie, słuchacze, organizatorzy. Dziś wszyscy wiemy, że warto było, choć było to nie lada wyzwanie dla gospodarzy imprezy.

Organizatorami konkursu, przy współudziale Dyrektor Szkoły Grażyny Podwysockiej, były Katechetka s. Urszula Kacprzak i nauczycielka muzyki Elżbieta Suchecka.

Zaproszenia i regulamin konkursu opracowany przez organizatorki trafił na początku grudnia do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych Marek, Słupna i Nadmy. Każda szkoła mogła zgłosić po 3 solistów w każdej kategorii wiekowej: kl. I-III, IV-VI i gimnazjum. Soliści mieli przygotować dwie dowolne kolędy lub pastorałki, z akompaniamentem na żywo lub instrumentalnym podkładem muzycznym (kaseta audio, płyta CD). Międzyszkolne przesłuchania wyznaczono na piątek 13 stycznia 2006.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Grażyna Podwysocka - Dyrektor Szkoły, ks. Stanisław Kalisztan - proboszcz parafii p/w św. Andrzeja Boboli w Markach, Urszula Paszkiewicz - Radna Miasta Marki.

Organizatorzy do Komisji oceniającej starali się zaprosić osoby kompetentne i obiektywne, nie związane bezpośrednio ze szkołą, w której konkurs się odbywał. Udało się skompletować 5-osobowe jury, które rzetelnie i obiektywnie oceniało wszystkich wykonawców. W komisji sędziowskiej zasiedli: ks. Sylwester Szwajca - muzyk, Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Markach, Iwona Kucharska - organistka z parafii św. Izydora w Markach, Tadeusz Lużyński - malarz, przewodniczący Komisji Oświatowej w Radzie Miasta Marki, Elżbieta Świniarska - Radna Miasta Marki, Barbara Moczulska - katechetka ze Szkoły Nr 1 w Słupnie.

Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały niemal wszystkie szkoły. Wyjątek stanowiło gimnazjum Nr 1 w Markach i w Słupnie oraz Szkoła Podstawowa w Nadmie. Tak więc do konkursu przystąpiło 7 szkól i zaproszone dodatkowo Przedszkole Nr 3 w Markach (organizatorzy dodali czwartą kategorię wiekową 5 i 6-latki).

Oczekiwania organizatorów i jury przeszły najśmielsze oczekiwania. Ze wszystkich szkół przyjechali utalentowani i bardzo dobrze przygotowani uczniowie. Oczywiście poziom wykonania był zróżnicowany, ale bardzo dobrych głosów było naprawdę dużo. Niełatwe zadanie mieli członkowie jury. A oceniali nie tylko intonację, dykcję, poczucie rytmu a więc poprawność wykonania danej kolędy, ale także dobór repertuaru, zaangażowanie emocjonalne, ogólny wyraz artystyczny.

Każdy sędzia punktował na własnej karcie konkursowej, a dopiero po zakończeniu przesłuchań głosy jurorów zostały zsumowane. Ostatecznie obok głównych nagród pojawiło się wiele wyróżnień.

10 lutego wszyscy soliści zostali zaproszeni jeszcze raz do Zespołu Szkół Nr 2. Tym razem po to, żeby odebrać zasłużone nagrody: dyplomy dla wszystkich uczestników, słodkości, książki, kalendarze i wspaniałe nagrody dla zwycięzców. A oto laureaci:

Kategoria 5-6-latki:

 1. Weronika Hebda    SP 5
 2. Katarzyna Czekaj    Przedszkole Nr 3
 3. Weronika Świtnicka     Przedszkole Nr 3

Kategoria kl. I-III:

 1. Weronika Konopka    SP 4
  Krzysztof Banaszek    SP 5
 2. Karolina Rępalska    SP5
 3. Monika Sibilska    SP 4

Kategoria kl. IV-VI:

 1. Agnieszka Sobota    SP 5
 2. Dominika Juszczuk    SP 4
 3. Arkadiusz Szałajda    SP 1 Słupno

Kategoria gimnazjum:

 1. Justyna Banaszek    Gim. 2 Marki
 2. Katarzyna Kozłowska    Gim. 2 Marki
 3. Wioletta Kozieł    Gim. 2 Marki

Wśród wyróżnionych znaleźli się soliści ze wszystkich szkół: SP 1, 2, 3, 4, 5 w Markach i SP1 w Słupnie.

Sponsorami nagród byli: ks. proboszcz Stanisław Kalisztan, Tadeusz Lużyńśki, Urszula Paszkiewicz, Wydawnictwo "Michalineum", Duo-Test Warszawa.

Po rozdaniu nagród, dyplomów dla uczestników, wyróżnionych i laureatów, podziękowań dla nauczycieli przygotowujących solistów i podziękowań dla członków jury, odbył się koncert  laureatów.

I tak rozstaliśmy się z kolędami na kilka miesięcy. Ale za rok ... chyba warto będzie pomyśleć o kolejnym wspólnym kolędowaniu, które tak bardzo łączy i jednoczy.

E. Suchecka

 

Zdjęcia z konkursu na kolejnych stronach

Uczestnicy w napięciu czekają na ogłoszenie wyników.

Ogłoszenie wyników odbyło się w obecności członków jury.

Dzieci z przedszkola nr. 3 śpiewały z wielkim zaangażowaniem.

W grupie najmłodszych zwyciężyła Weronika Hebda.

Karolinka Rępalska odbiera drugą nagrodę - obraz namalowany przez T. Lużyńskiego.

Weronika Konopka z SP 4 zajęła I miejsce w kategorii klas 1-3.

Tyle samo punktów co Weronika zdobył Krzyś Banaszek z SP 5 (I miejsce ex-equo).

Laureatka II nagrody w kat. klas 4-6 - Dominika Juszczuk z SP 4.

I nagrodę w kat. klas 4-6 wyśpiewała Agnieszka Sobota z SP 5.

Koncert laureatów otworzyła Weronika Hebda.

Krzyś Banaszek zaśpiewał "Nie miały aniołki choinki na święta".

Koncert zakończyła laureatka I nagrody w kat. gimnazjum Justyna Banaszek.

Radni Miasta Marki podziękowali organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry