ŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygody

Krzysztof Bychowski DrużynaWyssogota SzczepPolanie

 27 października 2006    16:54

ŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygodyW sobotę 14 października odbył się Turniej Zastępów "Primus Inter Pares" Hufca Warszawa Praga Północ. Spotkanie z jesiennymi harcami odbyło się w podwarszawskiej Choszczówce. Mimo chłodnej aury atmosfera wspólnej zabawy była bardzo gorąca. Punktualnie o 10.00 rozpoczęła się odprawa. Druhna Sowa (pwd Martyna Widawska) zaprosiła wszystkich zastępowych na odprawę.

ŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygodyŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygody

 
Dla niektórych osób była to pierwsza poważna narada wśród instruktorów z innych środowisk. Zastępowi otrzymali mapki z zaznaczonymi punktami oraz wszelkie wskazówki dotyczące biegu. Na dość długim odcinku lasu wyznaczona była jedna trasa, po której poruszały się wszystkie zastępy. Jednak żeby dać wszystkim równe szanse każdy z zastępów w swojej karcie miał zaznaczona ?różną? kolejność pojawiania się na poszczególnych punktach. W ten sposób uniknięto ?kolejek? i niewyjaśnionych w związku z tym sytuacji. Kwadrans po godzinie dziesiątej byliśmy już na trasie. W dobrym nastroju, z uporządkowana wiedzą, ale przede wszystkim z ogromnym zapałem ruszyliśmy na szlak!

ŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygodyŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygody

 Zastępy startowały w trzech kategoriach wiekowych. Świetnym pomysłem było zaplanowanie zadań dla zastępów ?bardzo młodych?, w których harcerki i harcerze dopiero od niedawna smakują harcerskiego życia. To były tak zwane ?zastępy z gwiazdką?. Do takiej właśnie kategorii zakwalifikowały się zastępy z 62. Drużyny Harcerskiej GAUDIUM. Na miejsce przybyły pod opieką phm Pauliny Dworzyńskiej oraz mł Adama Gąsiorowskiego. Zastępy ? ?ALAE? harcerek z Paulą oraz harcerzy ?ACERIS? z Adamem ? ruszyły stanąć w szranki z licznie zebranymi zastępami Hufca. Bardzo miło było opiekować się tak zaangażowanymi zastępami i występować w roli opiekuna, ale tak naprawdę w roli jednego z członków zastępu. Gromkie okrzyki dziewcząt: ?Paula, szybciej!!? wprawiały mnie w osłupienie, ale też skutecznie przywołały wspomnienia sprzed lat, kiedy to wraz ze swoim zastępem tak entuzjastycznie reagowałam na tego typu zabawy.

ŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygodyŁUK SKRZYDEŁ i turniejowe przygody

 Dziewczęta bardzo żywiołowo reagowały na to, co działo się na trasie. Co chwila pozdrawiały przechodniów, (co czasem mocno dziwiło inne zastępy?!) i oprócz tego, że zachowały ogromne zaangażowanie to należy pochwalić je za postawę harcerską. Mimo, że nie wszystkie zadanie przed turniejowe udało się wykonać to i tak dziewczyny nie straciły animuszu i z dużą chęcią wykonywały zadania dodatkowe wyznaczone na trasie. Zadania na punktach były różnorodne. Sprawdzały nabytą i przyswojoną wiedzę harcerską (złożenie meldunku na punktach, elementy obrzędowości i umiejętność ich wykorzystania, znajomość i interpretacja Prawa Harcerskiego itp.), ale również należało wykazać się umiejętnościami technik harcerskich (ułożenie stosu ogniskowego, rozstawienie namiotu, historia scoutingu oraz harcerstwa, pierwsza pomoc etc.). Jednym z zadań dodatkowych było wykonanie ze znalezionych w lesie skarbów, totemu zastępu. Dziewczyny miały przy tym wiele radości. Rozprawiały miedzy sobą, co mógłby oznaczać ich znak. Wymyśliły legendę i już po chwili na powykręcanym kosturze ujrzałyśmy wszystkie tzw. ?Łuk skrzydeł?. Łuk wypleciony z trawy, w odpowiedni sposób zamontowany i ozdobiony czerwonymi jesiennymi listkami, których znalazło się na totemie dokładnie dziesięć. Dziewczęta nawiązały do oryginalnej nazwy swojego zastępu: ALAE, czyli Skrzydła. Łuk podobny do skrzydła nawiązywał do nazwy. Dziesięć listków oznaczało 10 punktów Prawa Harcerskiego. Totem przetrwał do końca Turnieju następnie został zabrany na pamiątkę, jesiennego harcowania, jak się okazało zakończonego ogromnym sukcesem.
O godzinie 14.30 zakończył się Turniej. W miłym rozgorączkowaniu harcerki opracowywały jeszcze ostatnie zadania a następnie oddały je do sprawdzenia. Za chwilę apel. Poprawiamy mundury, berety, stajemy w szyku apelowym. Zastępowi naszych zastępów po raz pierwszy składają meldunek! Wielkie poruszenie, chwila niepewności, mały błąd w stopniu druhny, której składamy meldunek, ale to nic nie szkodzi, poszło! - rozchodzimy się do zastępów. Oczekiwanie na wyniki, druhna dziękuje wszystkim za zaangażowanie, za wykonaną z dużym wysiłkiem ogromną pracę w ten październikowy chłodny, ale jakże gorący w przeżycia dzień. Jeszcze krótkie urwane zdania, opowieści o podjętych zadaniach i?? Wyniki!!! Kategorii najmłodszych ?zastępów z gwiazdką? (4-6 klasa) trzecie miejsce zajmuje zastęp chłopców ACERIS (Adam Gąsiorowski, Grzesiek Grabowski, Jarek Litwin, Piotrek Kurlanda i Hubert Gąsiorowski). dziewczyny wstrzymały oddech, chłopcy nieśmiało z uśmiechem podchodzą po dyplomy, nagrody. Dłonie ściska druh Komendant Hufca. Co za wyróżnienie!!! Brawo chłopcy!!! Następnie poproszeni zostają laureaci drugiego miejsca. Nasze dziewczyny trochę posmutniały, ale cóż tak czasem bywa. Emocje już trochę opadły, aż nagle, nie wierzymy własnym uszom. Pierwsze miejsce w Turnieju zdobywają harcerki z zastępu ALAE (Marysia Dobosz, Olga Gąsiorowska i Ola Gwiazdowska ) !!! Dziewczyny znieruchomiały w osłupieniu, aż przecierają oczy, ?rosną im skrzydła?. Prawie biegną do druhny, która gratuluje, wręcza nagrody?
To był naprawdę udany dzień. Zaraz po apelu okrzykom radości, gratulacjom najlepszym ?młodym? zastępom w Hufcu nie było końca. Rozpakowywanie nagród, ale przede wszystkim satysfakcja z dobrej zabawy towarzyszyła nam do koća naszej podróży. Zastępy gratulowały sobie i nawzajem i aż miło było popatrzeć na ich zaangażowanie, rozpierający entuzjazm, chęć bycia w gromadzie ludzi, którzy myślą, czują podobnie. Ogromne podziękowania należą się zastępowym, którzy nie mogli być obecni podczas Turnieju, ale wspaniale przygotowali swoje zastępy. I tak trzymać!!! Jak wspomniała jedna z harcerek (Ola Gwiazdowska): ?Harcerstwo z dnia na dzień jest dla mnie coraz ciekawsze!?
I uważam, ze jest to najlepsze podsumowanie waszej pracy Drodzy Zastępowi. Pracy indywidualnej nad każdym z waszych harcerzy, pracy w wytrwałości w dążeniu do ideałów. Jeszcze raz serdeczne gratulacje!!!!
 
CZUWAJCIE?a dobrze!!!
phm Paulina Dworzyńska H


Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry