Z ludźmi trzeba rozmawiać, czyli wywiad dla Życia Powiatu na Mazowszu

Arkadiusz Werelich POMarki

 12 listopada 2014    23:25

O tym jaki wpływ na funkcjonowanie Marek mają radni powiatowi i ewentualnych koalicjach w nowej kadencji z Arkadiuszem Werelichem, kandydatem na burmistrza Marek rozmawia Teresa Urbanowska.? Od naszej rozmowy, podczas której wspomniał Pan, po raz pierwszy publicznie, o tym, że nie wyklucza możliwości startu  w wyborach na burmistrza Miasta Marki minęło wiele miesięcy. Co się od tego czasu zmieniło w Pana relacjach z mieszkańcami?
? Pani redaktor, w zasadzie nic. Moja działalność w mareckim samorządzie od samego początku kładzie szczególny nacisk na kontakty z mieszkańcami, czy to za sprawą spotkań na żywo, czy za pośrednictwem internetu. Mam takie wrażenie, że wiele lokalnych problemów znanych mi jest właśnie z kontaktów międzyludzkich, gdzie w zwyczajnej rozmowie dowiaduję się o zaistniałych nieprawidłowościach. W formie ciekawostki przytoczę pewną anegdotkę, która tyczy się czasów, gdzie nie byłem jeszcze radnym, a nawigacja samochodowa była w fazie raczkowania. Otóż, podczas wakacji postanowiliśmy ze znajomymi zwiedzić miejsce, które nie było nam znane, a co za tym idzie ? zabłądziliśmy. Pasażerowie rozpoczęli wytyczanie nowych tras, co skutkowało tworzeniem coraz to nowych ścieżek dotarcia do wyznaczonego celu. Podjąłem wówczas męską decyzję, aby zapytać o drogę przypadkowo napotkaną osobę, która jak się później okazało byłą tą właściwą. Członkowie wycieczki żartowali wtedy, że o wszystko muszę pytać ludzi. Odpowiedziałem ? ?z ludźmi trzeba rozmawiać?. Od tamtej pory w gronie znajomych mam przypisaną taką cechę, że z ludźmi trzeba rozmawiać?
Wybór nowego burmistrza Marek oznacza z pewnością zmiany ? nie tylko personalne. Jakie zmiany chciałby Pan wprowadzić w funkcjonowaniu miasta?
? Co do samych zmian, to ma pani absolutną rację, ponieważ są one nieuniknione z różnych powodów i tyczy się to również zmian personalnych. Oczywiście nie planuję rewolucji w kadrach urzędu, gdyż należy zachować ciągłość funkcjonowania naszego magistratu. Jeśli zaś chodzi o zmiany w funkcjonowaniu miasta, są to przede wszystkim zmiany mające na celu poprawę wizerunku naszego miasta. Na wizerunek miasta wpływa wiele czynników, które w końcowym efekcie powinny poprawić jakość życia w Markach. Mówię tu konkretnie o rozpoczęciu procesu odbudowy mareckiej infrastruktury drogowej, która wymaga natychmiastowej reakcji. Mówię tu również o budowie nowej szkoły podstawowej, która odciąży Szkoły Podstawowe Nr 1 oraz Nr 3. Mówię także o rozbudowie komunikacji miejskiej, która zawita np. w rejony ulicy Ząbkowskiej, Granicznej, Spacerowej, czy Głównej. Chodzi o te obszary miasta, które są często oddalone od najbliższego przystanku autobusowego nawet kilka kilometrów. Mówię wreszcie o rozpoczęciu budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Nr 1, która mieści się obecnie w pałacyku Briggsów. Ważne, aby przy tych wszystkich działaniach uczestniczyli nasi mieszkańcy, którzy za pośrednictwem konsultacji wyrażaliby swoje zdanie?
? A jakie zmiany powinny nastąpić w samym zarządzaniu?
? Przede wszystkim takie, które poprawią skuteczność urzędu. Musimy pamiętać, że najbliższa kadencja, to ostatnia szansa dla Marek, aby pozyskać duże środki unijne, dlatego należy powołać Wydział Funduszy Europejskich, który będzie się składał z fachowców w tej dziedzinie. Należy również powołać Wydział Kultury, któremu będzie podlegał Marecki Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna. Odnoszę bowiem wrażenie, że o ile nie można mieć zarzutów, co do funkcjonowania MOK-u i Biblioteki Publicznej, to zdecydowanie brakuje mi działań kulturalno-rozrywkowych po stronie urzędu. Tak jak już mówiłem wcześniej, należy poprawić wizerunek miasta, dlatego niezbędne będzie powołanie Wydziału ds. Promocji, który będzie budował markę miasta i ściśle współpracował z Wydziałem Kultury. Wspomniany wydział powinien otworzyć się na podmioty działające na terenie Marek, ponieważ dzisiejsze zaangażowanie sektora prywatnego w życie miasta jest na niewystarczającym poziomie. Co do działania pozostałych wydziałów, to z pewnością będą one w różnym stopniu wymagały reorganizacji, bo chyba każdy dziś widzi, że nie wszystko działa tak jak powinno? Mówię tu chociażby o wydziale odpowiedzialnym za mareckie drogi.
? Jest Pan już doświadczonym samorządowcem, który wie, że cokolwiek się nie wydarzy, po wyborach konieczne będzie zbudowanie koalicji. Jaka ona powinna być, żeby Miasto Marki wykorzystało jak najwięcej możliwości?
? Wielokrotnie wspominałem, że aby miasto mogło się rozwijać, to najważniejsza jest trwała koalicja w radzie, przy sprawnym i skutecznym burmistrzu. Dziś ciężko prognozować układ w nowej radzie, ponieważ radni będą wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych, co oznacza, że skład rady może ulec dużym zmianom w stosunku do tego z kończącej się kadencji. Jeśli rada będzie mocno zróżnicowana, to skuteczność nowego burmistrza będzie wymagana w jeszcze większym stopniu. To przed nowym burmistrzem stanie wyzwanie budowania koalicji kompromisów. Mam nadzieję, że nowa kadencja przyniesie działania ponad wszelkimi podziałami, aby miasto mogło się dynamicznie rozwijać, bo tego oczekują od nas Mieszkańcy Marek.
Jaki wpływ na Marki ma samorząd powiatowy i mareccy Radni w Radzie Powiatu Wołomińskiego?
? Hmm?., Wydaje mi się, że do tej pory bagatelizowano i nie doceniano korzyści, jakie można uzyskać dla Marek z powiatu. Zakładam, że było to wynikiem praktycznie zerowych środków finansowych, jakie udało się pozyskać z kasy powiatu na rzecz naszego miasta. Irytuje mnie fakt, że mieszkańcy Marek wpłacają z tytułu udziału w podatku dochodowym do powiatowej kasy ok. 8 osiem mln zł rocznie, a w zamian za to nie mają praktycznie żadnego efektu zwrotnego. Jest to dalece niesprawiedliwe? Rozumiem, że należy wspierać biedniejsze obszary powiatu, ale na przełomie ostatnich lat doszliśmy do sytuacji, w której to? Marki jedynie wspierają same nic z tego nie mając, a przecież nasze miasto ma również własne problemy do rozwiązania. Przed Markami stoi ogromne wyzwanie, jakim będzie niewątpliwie odbudowa mareckich dróg i ulic. Od 1 stycznia zarządcą ulicy Ząbkowskiej, Sosnowej i odcinka ulicy Kościuszki będzie powiat, a co za tym idzie to właśnie powiat będzie odpowiedzialny za remont tych ulic. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby na ten cel nie popłynęły powiatowe środki. W tej sytuacji bardzo ważne jest, aby nowo wybrani radni powiatowi z terenu Marek byli skuteczni w działaniu. To ich zadaniem będzie walka o środki finansowe dla naszego miasta, i wierzę w to, że będą oni skuteczniejsi w działąniu od dotychczasowych radnych powiatowych.

Galeria

zdjecie: 70237
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry