Ulica Obi-Wana Kenobiego w Markach ! Mam nadzieję.

Radek Dec MSMLW

 31 marca 2009    22:53

Szanowni Państwo ! Nazewnictwo ulic mareckich ma na celu, między innymi, wskazywanie Nam, mieszkańcom tego miasta, bohaterów godnych naśladowania oraz przypominanie wydarzeń godnych upamiętnienia i zarazem ważkich dla historii Polski i naszej małej ojczyzny.  Tylko czy w czasach obecnych nazwy ulic  pozostają w pamięci młodzieży i osób je zamieszkujących, czy powodują one wśród nich dyskusje, czy są rozumiane, czy są tylko pustymi nazwami bez treści, odczytywanymi bez emocji i jakiegokolwiek poruszenia. Cóż, wydaje mi się, że bywa z tym różnie. Dlatego proponuję zaczerpnąć inspirację z literatury science-fiction,  a dokładniej z sagi Gwiezdne Wojny.

Jedną z postaci godnych naśladownictwa i mogącej stanowić wzór dla młodzieży jest z pewności rycerz jedi Obi-Wan Kenobi. Postać tę charakteryzują następujące cechy charakteru: waleczność, uczciwość, lojalność, całkowite oddanie sprawie, szarmancja wobec kobiet, pogoda ducha oraz wysoka kultura osobista. Dlatego zwracam się  do Państwa z prośbą o podpisanie się pod petycją  do władz miasta Marki  z prośbą o utworzenie w naszym mieście ulicy Obi-Wana Kenobiego.


Trzeba łamać schematy i przełamywać skostnienie !. Szanując literaturę piękną i kino wysokiego lotu, nie możemy zapominać, że wzory do naśladowania możemy czerpać również z innych gatunków literackich, w tym science-fiction. Czy Obi-Wan Kenobi, rycerz o nieposzlakowanej opinii, którego śmiało można porównać do Pana Wołodyjowskiego, zasługuje w mniejszym stopniu na ulicę noszącą jego imię niż Kmicic (hulaka i zbój), Tatarzy, Kozacy, Janczarzy lub wszelkie nazwy materiałów budowlanych typu: Kamienna, Marmurowa, Ceramiczna itd. Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie, biorąc pod uwagę przymioty jego charakteru wymienione powyżej.


Parę słów o tej postaci. Obi-Wan Kenobi był legendarnym mistrzem Jedi, który odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu losów całej galaktyki w ostatnich dniach istnienia Republiki. Był szkolony przez mistrzów Yodę oraz Qui-Gon Jinna. Sam nauczał Anakina i Lukea Skywalkera  o ścieżkach mocy, nawet po śmierci poprzez zgłębienie najsubtelniejszych tajników mocy. Kenobi był jednym z ostatnich członków Rady Jedi przed upadkiem Starej Republiki, jednym z niewielu którzy przetrwali czystkę Jedi, a także mistrzem walki na miecze świetlne. Walczył jako generał republiki Galaktycznej w czasie Wojen Klonów. Pełen wdzięku i pogody ducha, sławny ze swoich umiejętności dyplomatycznych oraz szermierczych.


Taka ulica już istnieje w miejscowości Grabowiec koło Torunia.Szanowni Państwo proszę o Wasze wsparcie i Niech Moc będzie z Wami.


 


Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry