Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Marki - Monte Cassino.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 20 sierpnia 2015    23:08


 Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Marki - Monte Cassino 2015


"Z potrzeby serca oraz z szacunku dla żołnierzy walczących w 1944 r. pod Monte Cassino zdecydowaliśmy się grupą motocyklistów złożyć hołd poległym tam bohaterom. Z uwagi na to, iż Markowianie też brali czynny udział w bitwie, dodatkowo utwierdził mnie w przekonaniu, że trzeba im za to podziękować zapalając znicze i składając wieńce na grobach poległych. W przedsięwzięciu zdecydował się również wziąć udział pan Burmistrz Jacek Orych, obejmując Rajd Motocyklowy Marki - Monte Cassino 2015 Honorowym Patronatem, za co Mu serdecznie dziękuję.


Nasz  Rajd Motocyklowy, który w tym roku odbędzie się od 22 sierpnia do 1 września, jest też zwiastunem i przetarciem szlaku corocznego Rajdu, który rozpocznie się  w dniach 12-22 maja każdego roku, tak aby docelowo spotkać się na uroczystościach w rocznicę bitwy 18 maja".


Pozdrawiam serdecznie wszystkich mieszkańców Marek. Dariusz Chmielewski Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA".


Dariusz Chmielewski, rodowity mieszkaniec naszego miasta, aktywny członek Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" wyrusza na Rajd 22 sierpnia 2015 r. z Marek we wczesnych godzinach porannych. Wraz z Darkiem jedzie jeszcze 10 innych motocyklistów oraz córka Darka - 17 letnia Klaudia Chmielewska. Tegoroczny Rajd jest zwiadem taktycznym, w celu ustalenia optymalnych wariantów trasy dla planowanego na przyszły rok "I Motocyklowego Rajdu Marki - Monte Cassino".


Na 1 września br. zaplanowany jest powrót z Włoch. Motocykliści mają do pokonania trasę przeszło 4 tys. km. Na wzgórzu Monte Cassino nasi mieszkańcy złożą wieńce, zapalą znicze i zatwierdzą w specjalnie do tego przygotowanym miejscu flagę Polski oraz flagę - herb Marek.


Na bieżąco będziemy Państwu relacjonować przebieg Rajdu. Darek Chmielewski był uczestnikiem ubiegłorocznego XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.Poniżej kilka zdań o śp. Marianie Wiśniewskim -markowianinie walczącym pod Monte Cassino.


Marian Wiśniewski rodowity markowianin był jednym z 4 mieszkańców Marek, którzy brali udział w bitwie pod Monte Cassino - 18 maj 1944. Przeszedł  nie tylko cały szlak bojowy z II Korpusem Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa, ale też niemal w cudowny sposób przeżył sowieckie łagry na "nieludzkiej ziemi". W dowód wielkiego zaufania sam Anders wyznaczył go na jednego ze swoich najbliższych, osobistych kelnerów - barmanów. Więcej szczegółów związanych z losami Mariana Wiśniewskiego (zmarł w 1992 r.) opublikujemy w najbliższym czasie. Informacje o Marianie Wiśniewskim uzyskaliśmy dzięki rozmowie z Jego żoną Ireną (Lena) Wiśniewską, synem... i synową Bożenką.


Zamieszczamy również wywiad z Darkiem Chmielewskim na temat Pierwszego Motocyklowego Rajdu Marki - Monte Cassino, który został przeprowadzony w dniu 20.08.2015 r. w radiu FaMa Wołomin 94,7 FM. Jeśli chcesz odsłuchać kliknij TUTAJAutor zdjęcia tytułowego: Jacek Kubiak Radio FaMa Wołomin.

Galeria

zdjecie: 79567
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry